Turcja

Anamur – warto zobaczyć w Turcji.

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć jeszcze jedno ciekawe miejsce w Turcji, zdaje się zupełnie niesłusznie pomijane. Jadąc do tego egzotycznego dla nas kraju spodziewamy się zróżnicowania. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Są góry, miasta pełne zabytków, interesujące wybrzeża i orientalna kultura. Są też miejsca, po których mało się słyszy, a zaskakują połączeniem tego wszystkiego i czymś jeszcze. Takim miasteczkiem jest Anamur. Ja uważam to miasto za nieodkrytą perłę na mapie Turcji.

Anamur w Turcji- co to za miejsce?

W starożytności Anamur to miejsce bardzo znane, później część państwa Armenii, dziś znane z jedynych w Turcji plantacji banana oraz dwóch imponujących zabytków. Ale miasteczko ma też do zaoferowania to, co w Turcji wcale częste nie jest, czyli piaszczyste plaże. Do tego turystów tam jak na lekarstwo, co dziwne, bo okolica naprawdę piękna.

Anamur- jak do niego dotrzeć?

Z okolic tzw. Riwiery Tureckiej (Antalya, Alanya) dostaniemy się tam autobusem [stronka przewoźnika Metro], ale trzeba planować podróż z pewnym wyprzedzeniem, kursów wcale nie ma dużo. Do Anamuru prowadzi stara, kręta i cudowna widokowo droga, wiodąca brzegiem klifu nadmorskiego. Z racji niebezpieczeństw związanych z przejazdem nią, i dla skrócenia czasu podróży rozpoczęto budowę autostrady równoległej do wybrzeża, ale w pewnym oddaleniu od niego, gdy pisze te słowa całość jednak ciągle jest nie ukończona. Jadąc z zachodu proponuję usiąść po prawej stronie, widoki nieziemskie!

Anamur- gdzie na nocleg i gdzie zjeść?

W samym Anamurze znajdziemy kilka hoteli o różnym standardzie, z miejscem nie powinno być problemu nawet w sezonie. Mimo turystycznego charakteru miasteczka, jest tu też sporo lokalnych jadłodajni, nastawionych na przyjeżdżających na targ okolicznych rolników, co daje szansę na spróbowanie oryginalnej, lokalnej kuchni. Polecam oczywiście spróbować miejscowych bananów, są inne od tego co spotykamy w Polsce czy północnej Europie. Małe i bardzo słodkie.

Anamur w Turcji- zwiedzanie i atrakcje warte uwagi:

1. Anamurion:

W okolicy możemy odwiedzić Anamurion. By do niego się dostać łapiemy dolmusz (bus) do miejscowości Oren, i prosimy kierowcę o zatrzymanie się przy drodze do Anamurionu. Gdy tam wysiądziemy czeka nas kilometrowy spacer. Po drodze mijamy „kasę” czyli stolik, przy którym często nikogo nie ma i wchodzimy na teren ruin. Anamurion założyli Fenicjanie, a po nich byli tu Rzymianie i naturalną koleją rzeczy stało się później częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Z tego też okresu pochodzi większość zachowanych budowli. Miasto upadło po wielkim trzęsieniu ziemi w VI w n.e. i perskiej inwazji wkrótce po nim. W mieście zachowała się między innymi niezwykle ciekawa Bazylika, Palestra z resztkami łaźni, w zasadzie także z zachowanymi oryginalnymi stropami. Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie budynki zachowały się w tak dobrym stanie. W doskonałym stanie są też Łaźnie Publiczne.

Anamur i jego historyczny Anamurion
Bazylika
Anamur łaźnie publiczne w doskonale zachowanej do dzisiaj formie
Wnętrze Łaźni Publicznych po wspaniale zachowanymi, oryginalnymi stropami

W pobliżu oprócz ścian i stropów możemy zobaczyć świetnie zachowane mozaiki podłogowe, tutaj w pełni dostępne do zwiedzania. Cudowne uczucie, stąpać po tym, po czym chodzili starożytni!

Anamur i starożytne moziaki podłogowe w Anamurionie
Mozaiki w okolicach Palestry

Całe miasto otaczały ruiny miejskie, polecam wspinaczkę i zobaczenie Anamurionu z góry, ale ostrożnie- ścieżek tam praktycznie brak. W dobrym stanie zachowały się też ruiny akweduktu oraz tradycyjny Odeon. Oczywiście po zwiedzaniu ruin polecam kąpiel w morzu. Istnieje spora szansa, że na plaży otoczeni starożytnymi budowlami będziecie zupełnie sami. Morze w okolicy miasta Anamur jest ciepłe i pełne życia. Niestety, nie da się powrócić z Anamurionu do Anamuru wzdłuż plaży. W pewnym momencie drogę przecina dość głęboka rzeka, którą można byłoby przy odrobinie wprawy przepłynąć, ale to chyba mało dogodny wariant.

anamur i starożytne doskonale zachowane mury miejskie wokół anamurionu
starożytne mury miejskie
Anamurion i ruiny starożytnego akweduktu
Akwedukt
Odeon w mieście Anamur, turcja poza szlakiem
pięknie zachowany, starożytny Odeon

2. Turecki zamek Mamure Kalesi:

jaszczurka
zamkowy mieszkaniec

Drugą atrakcją, bez wątpienia wartą ujrzenia podczas wizyty w mieście Anamur jest jeden z najlepiej zachowanych zamków na wybrzeżu śródziemnomorskim – Mamure Kalesi. Zbudowany w XII wieku przez władców Cylicji. Do dzisiaj zachowały się wszystkie jego wieże, a jest ich 36. Po Ormianach zamek przejęli władcy tureccy, zresztą obiekt wiele razy przechodził z rak do rąk. Dziś dojedziemy do niego, kierując się dolmuszem na wschód od Anamuru. Jest spora szansa, ze zwiedzać będziemy sami, ogólnie twierdzy nie odwiedza zbyt wielu turystów. Bilety są tanie, wchodzi się bez przewodnika, a zaglądać można wszędzie. W fosie otaczającej zamek żyje wiele żółwi, zresztą ich morscy krewniacy upodobali sobie okoliczne plaże i składają tam jaja, stąd możemy czasami zobaczyć oznaczone żółwie gniazda. Na dziedzińcu zamku jest też czynny do dziś mały meczet. W jego otoczeniu znajdziemy trochę cienia, żyje też tam wielu zwierzęcych mieszkańców, którzy dziś są stałymi gospodarzami tej twierdzy:

Mamure Kalesi Anamur
spektakularna śródziemnomorska twierdza Mamure Kalesi- musicie odwiedzić!
Mamure Kalesi Turcja poza szlakiem
Na dziedzińcu zamkowym
meczet w murach Mamure Kalesi
Meczet

Turcja poza szlakiem? Musicie zatem odwiedzić Anamur!

Anamur zachęca nie tylko tymi zabytkami. Każdemu kto szuka spokoju, autentyczności i piękna mogę go polecić z czystym sumieniem. Z Anamuru możemy wrócić też bezpośrednio do Stambułu, warto sobie to miasteczko zostawić na sam koniec, by złapać trochę oddechu po zwiedzaniu Turcji.

W CYKLU TURECKIM MOGĄ ZAINTERESOWAĆ CIĘ RÓWNIEŻ:

Miłej lektury! 🙂

%d bloggers like this: