Polska

Dolinki Krakowskie – szlak Zelków➺Ojców.

Temat Jury Krakowsko – Częstochowskiej święci ostatnio triumfy w blogosferze. Jako mieszkańca tej krainy i kogoś, kto jej zakątki poznawał od dziecka, bardzo mnie to cieszy. Postanowiliśmy więc dołożyć cegiełkę do tematu i opisać jedną z bardzo malowniczych tras dosłownie rzut beretem od Krakowa. Poniżej proponujemy Wam przejście pięknego szlaku przez cztery Dolinki Krakowskie z zakończeniem w Ojcowie. Idealne na jeden dzień spokojnego marszu!

Dolinki Krakowskie- informacje o szlaku:

  • cała trasa liczy 26 km,
  • do Zelkowa (na przystanek „Zelków Staw” przy sklepiku) dostaniemy się z Krakowa linią MPK 248 z przystanku Bronowice Małe,
  • na trasie bez problemu można kupić wodę i przekąski- w Brandysówce i Ojcowie jest baza gastronomiczna,
  • szlak jest łatwy, jedynie miejscami uciążliwie zniszczony przez amatorów jazdy na quadach, wszędzie poza samym początkiem są też dobre oznaczenia szlaku, nie sposób się zgubić,
  • co ważne – nie warto wracać do Krakowa z samego Ojcowa, busów jest bardzo mało (4 dziennie) a chętnych wielu,
  • można pofatygować się na bus 2 km dalej- do Skały, gdzie znajdziemy bardzo dużo połączeń do Krakowa; są też stamtąd kursy do Olkusza.

Szlak Dolinki Krakowskie:

1. Zelków ➺ Dolina Bolechowicka.

dolina bolechowicka dolinki krakowskie

Startujemy w małej podkrakowskiej miejscowości o nazwie Zelków. Dostalismy się tam MPK z Krakowa i już na przystanku, na którym wysiedliśmy skierowaliśmy się na szlak żółty wzdłuż Dolinek Jurajskich. Szlak na początku jest słabo oznaczony- dość przydatny okazał się wtedy GPS. Przed nami roztaczał się widok na Dolinkę Bolechowicką, zwana niekiedy Wąwozem Bolechowickim. Krótka, ale jedna z najbardziej urokliwych na Jurze. Praktycznie w 2/3 swej długości objęta rezerwatem. Ścieżka prowadzi od jej górnej części i doprowadza do źródliska Bolechowickiego Potoku. Jest to jedno z piękniejszych miejsc na całej tej trasie. Liczne omszałe drzewa nachylają się nad wąskim jarem, ze ścian którego wypływa woda. Już wkrótce mały strumyk wodospadem opada do właściwego koryta, gdzie zasili go jeszcze kilka wywierzysk.

dolina bolechowicka dolinki krakowskie szlak
kaskady na Bolechowickim Potoku

– Brama Bolechowicka:

Pojawiają się tez pierwsze, doskonale ukryte wśród drzew skałki. W końcu to Jura, o czym przekonamy się schodząc do wylotu dolinki, zamkniętej monumentalną Bramą Bolechowicką. Jest to największa z jurajskich skalnych bram, mająca dokładnie taką samą genezę jak np. słynna Brama Krakowska w Ojcowie. Jej dwa skrzydła tworzą filary Pokutników i Abazego, będące jednymi z najlepiej znanych na Jurze dróg wspinaczkowych. Stąd często zobaczymy tam amatorów tego sportu. Nic dziwnego! Ponad 30 metrowej wysokości filary zachęcają do ich zdobycia i rozwijania umiejętności wspinaczkowych.

brama bolechowicka na szlaku dolinki krakowskie
okazała Brama Bolechowicka w całym majestacie
dolina bolechowicka dolinki krakowskie
wspinacz w czasie ćwiczeń

2. Dolina Bolechowicka ➺ Dolina Kobylańska.

dolina kobylańska

Skierowaliśmy się na zachód- na wierzchowinę- którą szliśmy aż do wylotu Doliny Kobylańskiej. Przy dobrej przejrzystości powietrza łatwo zobaczyć stąd Beskidy, Babią Górę i czasami Tatry. Po ok. 3 kilometrach marszu trafiamy do Dolinki Kobylańskiej. To jedna z najbardziej znanych dolinek podkrakowskich. Jest miejscem regularnych spotkań wspinaczy, także tu ćwiczą żołnierze 6BDSz. Jest też miejscem niesamowicie bujnej wegetacji przyrodniczej, przez co większość skałek wiosną i latem jest ukryta przed wzrokiem. Mimo to monumentalne ściany Słonecznej Turni, Okrętu czy Wroniej Baszty wybijają się ponad drzewa. Na dnie doliny płynie potok – Kobylanka. Rosną tutaj lasy grądowe, wśród których ukryło się jedyne na całej Jurze stanowisko brzozy Szafera. Warto dolinkę odwiedzić o każdej porze roku, by zobaczyć jak zmienia się ona wraz z nastaniem jesieni czy zimy.

dolina kobylańska dolinki krakowskie
w Dolinie Kobylańskiej
dolina kobylańska szlak dolinki krakowskie
kobylanka potok dolinki krakowskie
Kobylanka- potok o krystalicznie czystej wodzie

3. Dolina Kobylańska ➺ Dolina Będkowska.

brandysówka

Przed nami przejście wierzchowiną do kolejnej dolinki – Będkowskiej. Schodzimy tam dalej żółtym szlakiem, ale już wkrótce zamieniamy go na niebieski. Dolinka Będkowska jest jedną z większych w okolicach Krakowa, jest też stosunkowo łatwo dostępna. To niestety nieco nie służy jej głównym atrakcjom. Po zejściu przekraczamy potok – Będkówkę i idziemy szerokim dnem w górę doliny, po prawej mając otwierający się widok na Sokolicę – najbardziej znaną skałę w okolicy. U jej podnóża ulokowało się schronisko i pole biwakowe Brandysówka. Dzięki asfaltowej drodze biegnącej dnem dolinki, ruch panuje tam większy niż na niejednej ulicy w Krakowie. Mijamy to miejsce jak najszybciej z nadzieją, że wraz z końcem asfaltu chaos będzie mniejszy. 

będkówka potok dolinki krakowskie opis trasy na blogu album z podróży
potok Będkówka
sokolica na jurze dolinki krakowskie na blogu album z podróży
wspaniały pejzaż z Sokolicą

4. Szlak Dolinki Krakowskie za Brandysówką.

Po lewej widzimy jeszcze wodospad Szum, najwyższy na Jurze, jednak z totalnie zdewastowanym przez „turystów” otoczeniem. Po lewej jeszcze skałka o ciekawej nazwie „Dupa Słonia” (autorstwa wspinaczy). Trochę dalej, przy źródliskach Będkówki jest już spokojnie. Miejsce to doskonale znam sprzed lat. To tu znajduje się sieć jaskiń „Nad Źródłem”, ciekawych i jednych z najtrudniejszych w południowej części Wyżyny Krakowskiej. 20 lat i 30 kilogramów temu wraz z kolegami zajmowaliśmy się intensywnie eksploracją jaskiniową, stąd okolice źródlisk Będkówki wspominam doskonale. No ale to były czasy, gdy nie było tu asfaltu, Brandysówka była niepozorną chatą, a napotkani ludzie szanowali przyrodę i drugiego człowieka. Przed nami dalsza część szlaku w górę doliny.

5. Do Ojcowa szlakiem między słynnymi ostańcami.

Mijamy Łabajowe Skały z jaskinią w jednej z nich i dochodzimy do rozwidlenia. Idąc prosto dotarlibyśmy do skały na Tomaszówkach, gdzie jest ciekawa dla wspinaczy jaskinia, my jednak trzymamy się szlaku niebieskiego i wspinamy na wierzchowinę. Widać na niej sporo ostańców, przed nami najbardziej monumentalną Skałkę (513 m), drugie co do wysokości (po Górze Janowskiego koło Ogrodzieńca) wzniesienie Jury. Z jej wysokością były zresztą spore perypetie. Najpierw opisywano ją jako Skałkę 502. Miała mieć tyle metrów, a jej „rywalka” – G. Janowskiego 504. Później przyszła era dokładnych pomiarów i okazało się że skałka ma 513 metrów, to pozwoliło jej zyskać palmę pierwszeństwa na Jurze, ale tylko do czasów, aż ponownie zmierzono górę Janowskiego. 516 metrów tej ostatniej znów zepchnęło naszą Skałkę na drugie miejsce. Miejscowi nazwali ją Grodzisko, można na nią się wspiąć.

skałka 513 dolinki krakowskie szlak zelków ojców
Skałka 513
szlak z wierzchowiny w kierunku doliny pradnika dolinki krakowskie szlak do ojcowa
zawsze, gdy idziemy do Ojcowa goni nas burza. Zawsze… 😉

6. Cudna Dolina Prądnika i finisz szlaku Dolinki Krakowskie.

szlak niebieski do ojcowa

Szlak niebieski na tym odcinku prowadził nas nadal lecz tym razem już samymi obrzeżami Ojcowskiego Parku Narodowego. Być może ze względu na burzową pogodę nie spotkaliśmy na tym odcinku nikogo. Ruch tutrystyczny zaczyął się dopiero po wejściu do ojcowskiego Wąwozu Ciasne Skałki. Jest to jeden z piękniejszych wąwozów w tamtym parku narodowym, przez co jest dość tłumnie uczęszczany. Prowadzi przez niego droga do Jaskini Łokietka, a poza tym stanowił też filmowe plenery w „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Hoffmana, ale to akurat mało kto zauważa. Wąwóz Ciasne Skałki kończy się słynną Brama Krakowska, z której roztacza się doskonały widok na Górę Koronną i Rękawicę widzianą z dołu. Wokół tłumy spacerowiczów i rowerzystów, ale Ojców zawsze jest dobrym pomysłem i w małym oddaleniu od głównych atrakcji można doskonale odpocząć.

opn ojcowski park narodowy dolinki krakowskie opis szlaku na blogu album z podróży
szlak niebieski zawiódł nas na obrzeża Ojcowskiego Parku Narodowego
wąwóz Ciasne Skałki dolinki krakowskie dolina prądnika w ojcowie
wąwóz Ciasne Skałki
brama krakowska w ojcowie
Brama Krakowska zaprosiła nas do Ojcowa, który jest finiszem na szlaku Dolinki Krakowskie

Szlak Dolinki Krakowskie to za mało?

Tak więc zapraszamy Cię na szlak zielony w Ojcowie, o którym pisaliśmy tutaj: https://albumzpodrozy.pl/ojcow-szlak-zielony/

%d bloggers like this: