Stolicą Szkocji jest Edynburg, który uchodził w XVIII i XIX wieku za najgorsze do życia miasto w Wielkiej Brytanii. Dziś jest dokładnie odwrotnie. Ponura przeszłość pozostawiła jednak pewne, trwałe ślady materialne i kulturowe. Są na jego terenie miejsca takie, jak: Gilmerton Cove, zamek Craigmillar, Greyfriars, czy chociażby system podziemi w których dokonywano makabrycznych rzeczy. To co podziwiacie obecnie to miasto wybudowane na gruzach starszego od siebie.

Edynburg i jego mroczna przeszłość…

jesienny pejzaż z Edynburgiem w tle
jesienny pejzaż z Edynburgiem w tle

Najciekawsze, do niedawna ukryte przed wzrokiem ciekawskich miejsce, to podziemne miasto. Edynburg dzisiaj, to w zasadzie gród powstały na budynkach poprzednika. Tajemnicze podziemia South Bridge, dolnego Canonmills, wreszcie ciągle czekający tak na prawdę na wyjaśnienie swoich sekretów Gilmerton Cove (nasz wpis o tym i innych tajemniczych miejscach: https://albumzpodrozy.pl/kaplica-rosslyn-i-gilmerton-cove/ ), to elementy Edynburga z mrocznej, zagadkowej przeszłości. Latami ukryte przed wzrokiem ludzi, kryją w sobie setki historii- ponurych i pełnych grozy, ale też i tajemnic.

tajemnicze ruiny zamku Craigmillar w Edynburgu
Craigmillar Castle

Istnieją doniesienia o turystach atakowanych fizycznie przez jakieś nadzwyczajne siły (poltergeist) podczas zwiedzania części cmentarza Greyfriars, ale i tuneli pod osiedlem Gilmerton. Z tego powodu jego część cmentarza została zamknięta przed zwiedzającymi… takie wydarzenia nadały Edynburgowi miano najbardziej nawiedzonego miasta na Wyspach. Niektórzy turyści bookują zwiedzanie takich atrakcji w Ghost Tours

część cmentarza na Greyfriars Kirk edynburg
część cmentarza na Greyfriars Kirk
cyrkiel masoński płaskorzeźba ukryta wśród płaskorzeźb na kaplicy Roslin
symbolika wolnomularska ukryta wśród płaskorzeźb na kaplicy Roslin

Takie tajemnice łączą wspomniane powyżej miejsca z takimi obiektami jak np. kaplica w Roslin, ciągle pobudzają wyobraźnię tropicieli zjawisk paranormalnych, ale i naukowców. Bo przecież nie brak opracowań o ludziach zamurowywanych żywcem w czasie zarazy w swych domach i pogrzebanych wraz ze dawnym miastem. W Edynburgu polowano też na czarownice. Topiono je w jeziorze, które w dawnych czasach znajdowało się w ogrodach Princes Street Gardens pod zamkiem. Nie brak historii przestępstw związanych z zapomnianymi podziemiami South Bridge, tajemniczych opowieści o Kowenantach kryjących się w Gilmerton Cove i wreszcie legend i faktów związanych z Templariuszami. Do dziś wiele odkryć archeologów czeka na wyjaśnienie, a Edynburg usiany jest wręcz punktami, które domagają się szerszego poznania.

Edynburg obecnie- co zobaczyć i co przyciąga turystów?

Edynburg i zamek centrum miasta widziane ze wzgórza Blackford Hill
centrum Edynburga z zamkiem widziane ze wzgórza Blackford Hill, które też polecamy na przyjemny spacer i po świetne widoki na miasto

Edynburg ma dziś oblicze dostojne, które kryje się m.in.: w bryle Edynburskiego Zamku, odwiedzanego rocznie przez tysiące turystów. Ukryte jest ono także w witrażach katedry St Giles, czy w uporządkowanym ciągu Royal Mile, oraz wnętrzach pałacu Holyrood.

St Giles
Katedra St Giles, zobaczycie ją z pewnością spacerując Royal Mile
Kaplica Ostu- to w niej odbywały się rady najwybitniejszych rodów Szkocji.
Kaplica Ostu we wnętrzu katerdy St Giles- to w niej odbywały się rady najwybitniejszych rodów Szkocji

To tu czuje się dumę z historii stolicy Szkocji. To o tych miejscach mówią przewodniki i są to elementy każdej wyprawy turystycznej do Edynburga. Dzisiejszy Edynburg ma też oblicze niewątpliwie rozrywkowe. Nie tylko od strony gastronomicznej, choć whisky, piwo i kuchnie świata tutaj królują i pod tym kątem nie ma zawodu. Miasto żyje festiwalami, z których największy- Fringe– odbywa się co roku w sierpniu. Jeśli szukacie odpoczynku od codziennego zgiełku zapraszają Was: Królewski Ogród Botaniczny, Edynburskie ZOO, Instytut Hodowli Owadów, centrum sokolnictwa i położone pod miastem oceanarium. Spacery po Starym Mieście są fascynującym doznaniem dla turystów- wiele budynków przetrwało stulecia i dziś możecie je podziwiać takimi, jakimi były w przeszłości.

Old Town Edinburgh
zabudowania Starego Miasta

Wielbicieli ruchu zadowoli wyjście na Górę Artura (Arthur’s Seat), położoną stricte w centrum miasta, a miłośnicy nadmorskich, choć zimnych klimatów odwiedzą z przyjemnością plażę Portobello.

Portobello edynburg
plaża w Portobello

Idealny na spacery jest przecinający miasto szlak Water of Leith. To tam znajduje się mekka fotografów, czyli Dean Village, a w jego pobliżu dzielnica Stockbridge z piękną zabudową i wielu przypadkach brukowanymi ulicami. Więcej o szlaku pisaliśmy tutaj:

Aktywnie w Edynburgu- szlak Water of Leith.

Dean Village
chyba najczęściej fotografowany zakątek Dean Village…

Stockbridge należy już do Nowego Miasta. Umowną granicą pomiędzy Starym , a Nowym Miastem jest ulica Queen St. -równoległa do słynnej Princes St. Spacerując tą ostatnią naprawdę warto o chwilę relaksu w ogrodach pod wzgórzem zamkowym, gdzie jako Polacy z dumą możemy odwiedzić pomnik naszego walecznego misia Wojtka. Obecnie nikt już tam nie wykonuje egzekucji na czarownicach, jezioro wyschło, a teren jest dostępny dla turystów- fajnym pomysłem jest mały piknik podczas sprzyjającej pogody.

Princes Street Gardens
Princes Street Gardens- ogrody pod Zamkiem. Ciężko uwierzyć, że w przeszłości odbywały się tu tak potworne praktyki…
Miś wojtek Edynburg
pomnik misia Wojtka w ogrodach Princes Street Gardens

Wyprawa na wygasły wulkan, czyli wyjście na Górę Artura.

panorama Edynburga widziana ze wzgórz pentlandzkich niesamowity widok na miasto z dystansu góra artura robi wrażenie
piękny widok na miasto Edynburg okalające Górę Artura, która wydaje się być bardzo niewielka, jeśli patrzymy na nią z okolicy Pentlandów

Arthur’s Seat- Góra Artura- to wznoszący się ponad Edynburgiem wygasły wulkan nazwany imieniem króla, o którym słyszeliście w legendach. Miał on z niej przyglądać się porażce swojej armii w starciu z Piktami, ale to tylko- jak już wiecei- legenda… Sama góra i bez tej mitycznej otoczki jest fenomenem– położona dokładnie w środku miasta, jest celem wielu turystów. Wznosi się na wysokość 251m n.p.m., ale niech to Was nie zwiedzie- troszkę nasapać się trzeba. Dróg wejściowych na wzgórze jest kilka. Stosunkowo krótka i stroma od strony starych kamieniołomów jest godna polecenia raczej do zejścia.

formacje skalne Salisbury Crags tuz pod Górą Artura w mieście Edynburg wpis na blogu podróżniczym album z podróży pl
tuż pod szczytem Arthur’s Seat można podziwiać interesujące formacje skalne (dawny kamieniołom) o nazwie Salisbury Crags

Mało popularna jest droga z dzielnicy Niddrie. Najwygodniejsza, do tego obfitująca w atrakcje jest droga na Górę Artura wiedzie od strony parku Holyrood. Jest to szlak w pobliżu ruin kaplicy św Antoniego, malowniczo położonych na zboczu.

ruiny kaplicy świętego Antoniego na Górze Artura w mieście Edynburg
ruiny kaplicy św. Antoniego

Droga jest wygodna, pozwoli nam tez zobaczyć jezioro św. Małgorzaty i źródełko nazwane jej imieniem. Zejść możemy dokładnie z przeciwnej strony góry, po czym wrócić do punktu wyjścia drogą wzdłuż skalnej ściany ze starymi kamieniołomami (Salisbury Crags). Z Góry Artura roztacza się panoramiczny widok całe miasto.

Atrhurs seat
Widok na Edynburg z Góry Artura
zabudowania w mieście Edynburg są bardzo uporządkowane i miłe dla oka
w Edynburgu podoba się mi to, że wszystkie domki są jednakowe i ułożone w harmonijnym rzędzie- widoczek spod Góry Artura
budynek parlamentu w edynburgu- widok z okolic Góry Artura Edynburg na blogu podróżniczym album z podrózy pl
budynek parlamentu w Edynburgu- widok z okolic Góry Artura

Patrząc na południe widzimy Pentlandy, a w przeciwną stronę rejon Leith i zatoki. Przez swoje położenie góra zyskała sobie miejsce nie tylko na turystycznej, ale także na kulturalnej mapie Edynburga. Pojawia się w sztuce, literaturze i filmie. Być może zaciekawi Was, że przeprowadzone ostatnio badania archeologiczne na Górze Artura przyniosły ciekawe odkrycia, w postaci 17 tajemniczych figurek w trumnach. Te artefakty ciągle czekają na swoją monografię. Ich datowanie sprawia naukowcom wiele problemów, a zastosowanie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Góra Artura jest dostępna także nocą- jako rarytas dla fotografów szukających ciekawych ujęć. Pamiętajmy o zabraniu latarek i korzystajmy z podejścia i zejścia w stronę kaplicy św. Antoniego.

Podejście na Arthur,s Seat od strony parku Holyrood. Jeśli się dokładnie przyjrzycie, zauważycie ruiny kaplicy św. Antoniego

To tylko nieliczne pomysły, co zobaczyć i w jaki sposób aktywnie spędzić czas w stolicy Szkocji. Jesteśmy pewni jednego- nie ważne w jakim celu tu przyjeżdżacie, na pewno nie będziecie się nudzić! 🙂


Podczas pobytu w stolicy Szkocji, polecamy Wam również:

oraz wycieczki poza Edynburg, w sam raz na jeden dzień:

szkocka krowa widziana na wzgórzach pentlandzkich w okolicy edynburga
Highland Coo, czyli szkocka maskotka, którą podziwiać można na niedalekich od Edynburga Wzgórzach Pentlandzkich

Miłych wrażeń!