eger
Węgry

Eger- najważniejsze atrakcje.

Eger mieliśmy niewątpliwą przyjemność odwiedzić już trzykrotnie. Za każdym razem był miejscem miłym, zaskakującym i takim, do którego z pewnością będziemy wracać w przyszłości nawet na krótki odpoczynek. Niektórzy pisząc o nim, wymieniają go, jako jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek na  Węgrzech. Podpisujemy się pod tym również my sami. Szukaliśmy w nim relaksu, spokoju i doskonałego wina, z którego okolice Egeru słyną. Zawodu nie było. Zwiedzaliśmy Dolinę Pięknej Pani, zażyliśmy też relaksu w tureckiej łaźni pospacerowaliśmy po mieście. Eger nieco skojarzył nam się ze spokojnymi miasteczkami Bałkanów. Czerwone dachy na budynkach, wąskie ulice, skryte podwórza, które wiosną toną w kwiatach. Zdecydowanie warto tam się wybrać!

eger widok na mury zamkowe z głónego placu
mury twierdzy Egri Var widziane z placu Istvana Dobo

Eger- słynna łaźnia turecka i kompleks basenów termalnych.

https://termalfurdo.egertermal.hu/en/prices

Kompleks termalny położony jest tuż przy parku miejskim. Składają się na niego: basen otwarty, park wodny, basen sportowy i stara łaźnia turecka- Török Fürdő połączona ze spa. Cały kompleks przeszedł w 2013 roku gruntowną renowację, ale historyczny charakter łaźni tureckiej został utrzymany. Posiada ona kilka basenów z różną temperatura wody (36-38 stopni) w tym imponujący kształtem basen oktogon, nad którym znajduje się kopuła w złotym kolorze. Oferuje sauny: suchą fińską, parową i aromatyczną, oraz pełen zakres zabiegów spa i leczniczych. Wspaniałą sprawą jest, że ogranicza się liczbę wchodzących osób (by uniknąć tłoku) i że nie wpuszcza się dzieci w wieku do 14 lat. Takie połączenie gwarantuje chwile wytchnienia i relaksu. Cena biletu dla jednej osoby dorosłej obejmuje 3-godzinny pobyt w łaźni i wynosi w 2022 r. 1900 forintów (ok. 25 zł.). Zabiegi spa, zdrowotne i masaże są opłacane oddzielnie.Ostatecznie można skorzystać z kontaktu mailowego- adres podany na stronie- i zarezerwować wejściówki wcześniej. To ważne, ponieważ zdarza się, że miejsce jest wynajmowane przez zorganizowane grupy.

Dolina Pięknej Pani- Szépasszony-völgy.

figurka pięknej pani na wejściu do doliny pięknej pani w mieście eger
Pomnik Pięknej Pani przy drodze do piwniczek.

Skąd taka nazwa? W zasadzie wersje i legendy są różne. Jedne wiążą ją ze średniowieczem, inne sięgają jeszcze dalej w przeszłość, aż do czasów starożytnych powiązanych z kultem Bachusa. Inni natomiast trywialnie stwierdzają, że po prostu po wypiciu tutejszych win każda pani stanie się piękna! Ale chyba najbardziej prawdopodobne jest, że Piękna Pani ma swój pierwowzór u pogańskiej bogini, czczonej przez dawne ludy żyjące w Górach Bukowych. Dolina Pięknej Pani leży ok. 3 km od centrum Egeru i jest najbardziej znanym ośrodkiem serwującym lokalne wina. Ponad 40 piwniczek, a każda z nich z wieloma gatunkami win, które można zdegustować przed utrwalaniem w butelkach. Winiarstwo w Egerze i okolicach ma piękną i długą tradycję. Legendę o obrońcach zamku pijących „Byczą Krew” (Egri Bikavér) i samym swoim widokiem odstraszających wojowników Sulejmana podają liczne opracowania. Prawdą jest, że właśnie Bikavér jest najbardziej znanym winem Egeru.

Egri Bikavér- kilka słów o słynnym winie:

Początkowo wino to było wytwarzane jako kupaż dwóch odmian: kadarki (niesłusznie w Polsce uważanej za odmianę gorszej kategorii) i kékmedoca. Po wojnie komuniści nastawieni na produkcję masową zmienili znacznie zasady produkcji czyniąc ją przemysłową i odbierając temu winu charakter. Kadarkę zastąpił łatwiejszy w uprawie kékfrankos. Egri Bikavér stracił na jakości, ale zyskał na cenie. Obecnie miejscowi producenci próbują przywrócić należne winu miejsce. Wytwarzany jest on jako kupaż trzech lub czterech odmian. Zasadą jest by żadna nie dominowała. Łączy się najczęściej kékfrankosa, cabernety, portugiesera, jednak lista dozwolonych odmian jest dość długa. Najciekawsze wracają do kadarki, pojawia się też pinot noir. Jaki jest charakter tego wina? Najczęściej jest wytrawne lub półwytrawne, o bardzo zróżnicowanym bukiecie aromatyczno – smakowym. Serwuje się je w temperaturze 14-16 stopni. Świetnie pasuje do dań z dziczyzny podawanej na sposób węgierski. Jeżeli szukacie butelek tego wina, przewrotnie polecamy zakupy w samym mieście, a nie w dolinie. Znajdziecie tam obiecujący wybór. Polecamy zwłaszcza Bikavér sygnowany nazwiskiem dr. Dula, będący kupażem portugiesera (kékoporto), cabernet sauvignon, blauburgera i pinot noir. Rocznik 2005 ciekawie się wyróżnił. Dobry jest też Egri Bikavér z piwniczek Juchász- zwłaszcza z 2011 roku, kolejny to oczywiście Gál Tibor- selekcjonowany z 2012 „Titi” z 2013.

Eger dolina pieknej pani w szacie jesiennej
Kilka z ponad czterdziestu piwniczek w Dolinie Pięknej Pani

Dolina Pięknej Pani- jak tam dotrzeć i kiedy najlepiej to uczynić?

Do Doliny Pięknej Pani można wybrać się z centrum miasta na piechotę. Bardzo łatwo tam trafić kierując się drogowskazami, a marsz nie zajmuje zbyt wiele czasu. Można wybrać również taxi- oba sposoby są dobre i oferują więcej swobody w dolinie niż osobom kierującymi pojazdami. Miejsce jest dość mocno komercyjne, co powoduje, że niektórzy mogą zrazić się już na starcie. Zupełnie nie warto! Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli poszukujecie ciszy i spokoju radzimy omijać letni festiwal wina i okres wakacyjny. Miejscowi Dolinę polecają zwiedzać w miesiącach: kwiecień- początek czerwca lub koniec września- październik. Miejsce to jest coraz popularniejsze w Polsce i coraz więcej piwniczek kieruje swoją ofertę w języku polskim. Wiadomo, Polak Węgier dwa bratanki..!

eger i oferta win przedstawiona w jednej z piwniczek dla klientów z polski
Oferta z winami z piwniczki nr 16

Nasze ulubione piwniczki w Egerze.

Sami odwiedziliśmy jedynie kilka piwniczek m.in.: słynną nr 2, nr 40 i naszą ulubiona nr 16. Nie mamy pojęcia, czy jest to regułą, ale odnieśliśmy wrażenie, że im większy numer piwniczki, tym ceny za wina butelkowane były większe. W piwniczkach sprzedawane są wina na kieliszki, ale istnieje też możliwość zakupu plastikowych pojemników o większej pojemności, by zabrać ze sobą to, które nam najbardziej smakuje. Wino zakupione w ten sposób trzeba jednak spożyć dość szybko, najlepiej w ciągu kilku dni. Ceny w Dolinie są bardzo przystępne i jak jak zauważyliśmy nie są do końca powiązane z jakością. Można trafić na dobre wina w bardzo niskich cenach i na wina niesmaczne kosztujące dużo. Oczywiście ceny wszystkich win są dużo niższe niż w Polsce.

eger i piwniczka numer 16 w dolinie pięknej pani
Nasza ulubiona piwniczka- polecamy odwiedzić!
eger i piwniczka numer 2 w dolinie pięknej pani
Piwniczka nr 2. O tym miejscu krążą już legendy. Prowadzi ją kobieta, którą oskarża się, że za dużo pije… bywa, że się z niej żartuje. Odwiedziliśmy to miejsce i poznaliśmy panią właścicielkę. To bardzo sympatyczna kobieta i bardzo lubi Polaków. Odwiedźcie ją i przekonajcie się, że jej sympatia zasługuje na wzajemność.
eger i wizyta w słynnej piwniczce numer 2, gdzie pani właścicielka urządza zjawiskową degustację
Pani z piwniczki nr 2 serwuje wino w naprawdę fachowy i fantazyjny sposób. Klientom… i sobie też 😉

Eger- na jakie wina warto zwrócić uwagę?

– wina białe:

na pewno bardzo warte uwagi będą wina oparte na białej odmianie leányka: od wytrawnych po słodkie. Ciekawe, bardzo orzeźwiające i co ważne- nie spotykane poza regionem Egeru. Oprócz tego wielbiciele win białych powinni zainteresować się winami opartymi o szczep ottonel muscotály, oraz wszelkie ciekawe kupaże, jak np. csillag.

– wina czerwone:

jednak Eger to przede wszystkim wina czerwone. Tu w pierwszym rzędzie polecamy spróbować win opartych o szczep pinot noir. Odnajdziemy w nich nuty malin, truskawek wiśni i fiołków, rozwijające się w lukrecję, dziczyznę i poszycie jesiennego lasu. Ten- co prawda- burgundzki szczep pomimo, że jest wymagający w uprawie, świetnie owocuje w klimatycznych i glebowych warunkach okolic Egeru. Węgrzy są z tego dumni i naprawdę maja ku temu powody. Wina te, a zwłaszcza sygnowane nazwiskiem László Bukoly smakowały nam zdecydowanie. Wyroby z piwnic Tibor Gál czy St. Andrea też nas nie zawiodły. Wielu bywalców piwniczek poleca kékfrankosa, jako odmianę nietypową i właściwą tylko dla tego regionu. Spożywany na miejscu smakuje bardzo dobrze.

– wina słodkie:

miłośników win słodkich zainteresuje na pewno kupaż dwóch ciekawych szczepów winnych- medoc-noir (menoire) i mediny cuvée. Oba są trudne do jednoznacznego zaklasyfikowania. W swoim podręczniku winiarskim J. Robinson nie wymienia menoir’a w ogóle, jednak część znawców wskazuje na mocne powiązania z merlotem, a inni znowu na samodzielną genezę. Szczep Medoc-noir kupażowane jest ze wspomnianą mediną w naszej ulubionej piwniczce o numerze 16 należącej do László Molnára (http://www.molnarpinceszet.hu/bemutatkozunk). W efekcie powstaje słodkie, dobrze zbudowane wino z mocnymi owocowymi nutami. Koniecznie zakupcie, by zabrać z sobą i poczęstować innych! Kolejne słodkie wino z 16stki, obok którego ciężko jest przejść obojętnie jest wyrabiane z przemrożonych winogron. Posiada głęboką, bursztynową barwę i jest naprawdę mocno nacukrzone. Prawie, jak likier- przepyszne.

Eger- zwiedzanie miasta.

Na placu w centrum miasta znajduje się pomnik Istvána Dobó – obrońcy miasta przed Turkami w 1552 r. Turcy Eger zdobyli kilkanaście lat później, a pamiątką po ich panowaniu pozostał minaret. Ostatecznie Węgrzy przepędzili najeźdźców a nad półksiężycem na minarecie zamontowano krzyż. Chrześcijańskie Węgry zatryumfowały nad islamem.

István Dobó statua w mieście eger
István Dobó
eger
Plac Istvána Dobó
egerski minaret na tle starówkowej zabudowy
egerska zabudowa ze słynnym minaretem

Przy placu góruje również gmach XVIII-wiecznego kościoła Braci Mniejszych. Wybudowany został w stylu barokowym, dlatego warto zajrzeć do środka, by podziwiać wnętrze, które jest prawdziwym dziełem sztuki.

bazylika w egerze
Kościół Braci Mniejszych na placu Istvána Dobó.

Z placu można też wybrać się na zwiedzanie XIII-wiecznego kamiennego zamku Egri Var, który do dzisiaj jest odnawiany i przywracany do świetności po wydarzeniach z burzliwej przeszłości. Warto w Egerze przespacerować się wąskimi uliczkami choćby po to, by zakupić wyśmienitego tokaja lub palinkę. Tokaja w Egerze? Tak, bo ceny za naprawdę wyśmienite roczniki od dobrych producentów bywają zdecydowanie niższe od tych w Polsce. Zachęcamy odwiedzić też park miejski nazwany Ogrodem Biskupim, przez który przepływa Eger patak- mały strumyk. Rośnie w nim okazały platan i wiele innych drzew. Park jest miejscem bardzo zadbanym. Idealne miejsce na relaks, spacery i obserwację ptaków.

eger park miejski
Kilka fotek z Ogrodu Biskupiego, w którym warto spędzić parę chwil relaksu…
fontanna w egerskim parku miejskim
potok w egerskim parku miejskim

Eger- gdzie smacznie zjemy?

Zauważyliśmy, że cały Eger bardzo rozwija się na plus. Dotyczy to również obiektów gastronomicznych, gdzie można za rozsądne pieniądze zjeść nie tylko wszędobylskie do znudzenia pizze, ale ku naszej radości i typowe węgierskie potrawy. Wiele lokali posiada menu w języku polskim- to bardzo miłe i zachęcające. Jedliśmy obiady w mieście i w restauracjach w okolicy Doliny Pięknej Pani np. w Kulacs Csárda oraz Hars Vendeglo. Dania były znakomite.

kuchnia węgierska w egerskiej restauracji
węgierskie potrawy z restauracji Kulacs Csarda

Eger- gdzie spać?

Dwukrotnie zatrzymaliśmy się u przesympatycznej Margaret, która prowadzi bardzo wygodny i przytulny Family Apartman– z całego miejsca polecamy ten obiekt. Czysto, komfortowo i w mega przyjemnej i życzliwej atmosferze. Polecamy rezerwację z wyprzedzeniem, jako że pensjonat ten cieszy się dość dużą popularnością. Spaliśmy również w pokoju należącym do obiektu Filsdeger Royal Panzió i tak samo jesteśmy w stanie zarekomendować ten adres Waszej uwadze.

%d bloggers like this: