kapadocja
Turcja

Kapadocja. Kraina piękna jak baśń.

Kapadocja- kraina piękna, jak z baśni Tysiąca i Jednej Nocy i równie, jak opowieści Szeherezady tajemnicza. Narodzona z wulkanów Erciyes, Hasan oraz Göllü Dagi, a ukształtowana erozją latami trawiącą popioły i tufy. Przez długi czas stanowiła schronienie dla izolowanych w morzu islamu społeczności chrześcijańskich. Później nieco zapomniana, dziś na nowo przeżywa swój renesans, jako jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Turcji. Mimo wielkiej ilości przybyszów ciągle znajdziemy tam spokojne zakątki i doliny tylko dla siebie.

Kapadocja- najbardziej znana atrakcja w Turcji.

Do Göreme – niewielkiej wioski przybywają tysiące ludzi, chcących zobaczyć słynne muzeum na wolnym powietrzu, z wykutymi w skale kościołami i inne cuda okolic. Loty balonem, wyprawy konne, wspinaczka- to jedne z licznych oferowanych przez Kapadocję atrakcji. W pobliżu Derinkuyu i Kaymaklı znajdziemy z kolei podziemne miasta. Wielopoziomowe schronienia służyły za miejsce ukrycia dla całych społeczności żyjących na co dzień wśród żyznych pól tej krainy. Odwiedziłem ją tylko raz, niestety nie zostałem tak długo, jak chciałem. Zdążyłem zobaczyć jednak najciekawsze miejsca w okolicach Göreme:

Jak się tam dostać?

Jadąc ze Stambułu bądź okolicznych miast dostaniemy się do Nevşehir, stamtąd już busem do Göreme. Samo Göreme ma też bezpośrednie połączenie z miastami wybrzeża np. z Antalyą. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to wybór jest olbrzymi i w różnym standardzie. Polecam szukać hoteli lub hosteli oferujących nocleg w jaskiniach przerobionych na pokoje. Miejsce w którym sam nocowałem niestety już nie istnieje, ale wizyta na booking.com lub na airbnb.pl powinna załatwić sprawę. Jeśli szukacie dobrego jedzenia w Göreme może być problem. Olbrzymia liczba turystów sprawiła, że dominującą potrawą są hamburgery. Jednak pół godzinki busem do Nevşehir rozwiązuje sprawę. Już w pobliżu przystanku busów znajdziemy kilka lokant, oferujących  doskonałe manti i miejscowe kofte. Wyśmienite!

Göreme- najważniejsze atrakcje:

kapadocja i piękne freski z kościołów wykutych w skale

Proponuję zwiedzanie rozpocząć od najciekawszego pod względem kulturowym muzeum na wolnym powietrzu. Będąc w Göreme znajdziemy je bez problemu, nieco poza miasteczkiem, ale pokierują nas tam wszechobecne drogowskazy. Wstęp jest dość drogi (20 lir w 2013 roku), ale miejsce jest warte wydanych pieniędzy. Wewnątrz obowiązuje określony kierunek przejścia, po to, by uniknąć zatorów. Fotografować można tylko w niektórych kościołach. W najcenniejszych i najpiękniejszych obowiązuje zakaz. Kompleks muzealny obejmuje sieć kilku wykutych w skałach świątyń z okresu bizantyńskiego. Najciekawsze z nich to kościoły Ciemny i Ukryty, a także kościół Węża. Każdy z nich jest zdobiony freskami przedstawiającymi sceny biblijne.

kapadocja i wczesnochrześcijańskie naskalne malowidła
kapadocja i freski z kościoła ciemnego
Freski z Ciemnego Kościoła

Historia cennych kapadockich świątyń:

XI wiek to czas kiedy w Kapadocji zdobnictwo w lokalnej odmianie stylu bizantyńskiego osiągnęło apogeum. Niestety, do dziś wiele fresków uległo zniszczeniu, od czasów muzułmańskich poczynając, kiedy to usuwano twarze ludzkie i wizerunki zwierząt jako niezgodne z Koranem. Następnie w XIX-XX wieku, gdy kościoły służyły miejscowym za budynki gospodarcze. Dziś wiele obiektów podlega renowacji, ale zagrożeniem jest masowa turystyka. Najpiękniejsze, nie zniszczone przez światło, działalność ludzką i czas są freski w kościele Ciemnym. Warto zwiedzić go poza sezonem. Niesamowite, mistyczne doznanie. Oczywistą atrakcją okolic są wycieczki piesze. Polecam zwłaszcza dwa szlaki. Opis najciekawszych tras zostawiam Wam poniżej.

Kapadocja: szlak Göreme ➺ Uçhisar.

Jest to trasa prosta i zarazem widokowa. Wiedzie grzbietem między Doliną Gołębią po lewej stronie, a pełna intrygujących w swej formie skał Białą Doliną po prawej. Polecam nieco spontaniczności- zbaczać z drogi, wchodzić między winnice i szukać punktów widokowych. Zapewnicie sobie wrażenia niezapomniane! Zwłaszcza Biała Dolina i jej skały są godne uwiecznienia na zdjęciach, część z nich swoją formą jest wręcz oczywista. Należy uważać na ścieżki prowadzące w dół, są bardzo śliskie i niebezpieczne a wysokości są znaczne. W Uçhisar polecam wejść do twierdzy, skąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków z doliny Kapadocji. Specyficzne nasłonecznienie późnym popołudniem i wieczorem potęgują wrażenia.

kapadocja dolina gołębia
Dolina Gołębia
kapadocja falliczne formacje skalne w dolinie białej
kapadocja dolina biała
słynne falliczne formacje skalne w Dolinie Białej
Kapadocja widok z twierdzy uchisar

Kapadocja: szlak Czerwonej Doliny i Doliny Róż.

kapadocja szlak do doliny róż

W tamtej okolicy formy skalne są najpiękniejsze. Trasa wiedzie najczęściej tunelami, a wokół znajdują się liczne pozostałości po dawnych domostwach. Właśnie. Kapadocja do niedawna była krainą prawdziwych jaskiniowców. Domostwa drążone w skałach były tu popularnym, tanim i wygodnym miejscem zamieszkania. Aktualnie wygrał komfort oferowany przez nowoczesne domy, ale jaskinie ciągle służą jako obiekty gospodarcze, czy gołębniki. Wszystko to można zobaczyć przechodząc np. wąskimi wąwozami grzbietowymi pomiędzy dolinami Czerwoną i Róż. W dodatku możemy liczyć tam na spokój i stosunkowo niewielką liczbę turystów. Wycieczkę warto przedłużyć w kierunku Çavuşin i Zelve, gdzie znajdują się liczne samotne skały podziurawione dawnymi mieszkaniami. Trzeba pamiętać, że wielkim zagrożeniem i utrapieniem dla mieszkańców były trzęsienia ziemi, które często oprócz zniszczeń materialnych, grzebały mieszkańców we własnych domach. Poniżej przedstawiam Wam kilka ujęć, które udało się mi zrobić wzdłuż szlaku:

kapadpcja dolina czerwona
kapadocja fascynujące formacje skalne w jednej z dolin
skalne mieszkania w turcji
podzziemne miasto turcja

Kapadocja- zwiedzanie podziemnych miast Derinkuyu i Kaymaklı:

kapadocja rynek podziemnego miasta
Rynek w Derinkuyu

Zabytki kulturowe to jedna z najmocniejszych stron Kapadocji. Będąc tam nie można pominąć miast podziemnych. Dwa najsłynniejsze to Derinkuyu i Kaymaklı. To pierwsze jest większe i znacznie mniej oblężone przez zwiedzających. Polecam, by właśnie ono znalazło się na Waszej liście celów. Głębokość podziemnego miasta to ok 60 metrów, można zwiedzać 7 najwyższych poziomów. Miasto mogło pomieścić 20 000 ludzi, którzy znajdowali tu schronienie w czasach napadów lub najazdów muzułmańskich. Pod ziemią są stajnie, magazyny, kuchnie, kościoły, prasy do oliwy i wina, a nawet targowisko i rynek. Warto zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania wentylacyjne, studnie i system zamykania poszczególnych poziomów. Nie polecam zwiedzania osobom cierpiącym na klaustrofobię. W niektórych przejściach trzeba mocno się pochylić, a np. wejścia do kuchni i na podziemny cmentarz dla osób wysokich są możliwe jedynie czołgając się. Miasto jest oświetlone, ale własna latarka nie zaszkodzi.

pozdziemne miasto w turcji a dokładniej kościół jednego z nich kapadocja dernikuyu
kościół
podziemne miasto w turcji
Kamień służący do zamykania wejścia
podziemne miasto i jego korytarz

Loty balonem nad Kapadocją i inne atrakcje w okolicy:

Te kilka najważniejszych atrakcji, to oczywiście nie wszystko co w Kapadocji można zobaczyć. Szczególnie warte uwagi, choć drogie są loty balonem. Każdy hotel lub hostel pomoże Wam w organizacji. Pamiętajcie o negocjowaniu cen. Ciekawe są też wycieczki do mniejszych dolin, np. Doliny Mieczy, gdzie znajdziemy niespotykane formy skalne albo wycieczki do wulkanów, którym swoje istnienie ta kraina zawdzięcza. Na spokojne zwiedzenie Kapadocji trzeba około 4-5 dni. Warto robić to poza sezonem letnim.

loty balonem nad kapadocja

Wąwóz Ilhara- okolice Kapadocji, które wart zwiedzić:

Dla wszystkich zafascynowanych kościołami w skale dodam, że niedaleko, bo dwie godziny jazdy od Nevşehir-  leży dość trudno dostępny wąwóz Ihlara, pełen takowych zabytków sztuki sakralnej. Na jego zwiedzenie potrzeba całego dnia, dlatego nocleg w okolicznych wsiach jest wskazany. Polecam szukać go pytając na miejscu, co niesie ze sobą pewien element ryzyka, ale opłacalny. W Wąwozie znajdziemy kilkanaście całkiem nieźle zachowanych zabytków sztuki sakralnej. Zwiedzanie zarówno Kapadocji jak i Ihlary będzie dużo łatwiejsze, gdy zabierzecie ze sobą przewodnik Bezdroży po Turcji http://bezdroza.pl/ksiazki/turcja-kraj-czterech-morz-wydanie-5-witold-korsak,betur5.htm . To jeden z najlepszych przewodników tego wydawnictwa. Autorem jest Witold Korsak, i jego osoba zapewnia rzetelność i dokładność podanych informacji. Poniżej kilka ujęć z wąwozu Ilhara:

Polecam!

Chcecie odwiedzić Turcję poza szlakiem? Polecam Wam wizytę w mieście Anamur, o którym piszę tutaj: https://albumzpodrozy.pl/anamur-turcja-atrakcje/

wąwóz Ilhara
wąwóz ilhara mniej znana atrakcja w turcji
Wąwóz Ihlara
kościoły skalne w wąwozie Ilhara
freski znalezione w wąwozie ilhara w turcji
%d bloggers like this: