marsaxlokk malta szlak
Malta i Gozo

Szlak Marsaxlokk ➺ Marsaskala. Prawdziwa Malta!

Pierwszym celem tego dnia było dla nas małe rybackie miasteczko Marsaxlokk (czyt. marsaszlok), znane głównie ze swoich targów i wyśmienitych restauracji serwujących owoce morza. Dotarliśmy tam z Msidy autobusem. Dzień wcześniej postanowiliśmy, że przejdziemy mało uczęszczanym szlakiem do zatoki St. Thomas Bay w okolicy Marsaskala. Gdy ktoś będzie chciał powtórzyć przejście tą trasą polecamy albo aplikację maps.me, albo  turystyczny GPS, albo wreszcie przewodnik wydawnictwa Cicerone- najlepsze wydawnictwo dla piechurów.

Marsaxlokk- kierujemy się na szlak.

Po krótkim spacerze w sennym o poranku Marsaxlokk od razu skierowaliśmy się w stronę półwyspu Delimara. Stojąc w porcie Marsaxlokk- przodem do zatoki- poszliśmy w lewo, wzdłuż ulicy Triq il Wilga, aż do jej końca. Stamtąd trasa powiodła nas na drogę wiodącą do elektrowni Delimara, ale tam ją przecięliśmy i po około 20 metrach obraliśmy kierunek w prawo- w drogę ziemną wiodącą pod górę. Kontynuując tą drogą dotarliśmy do Triq Delimara, gdzie podobnie jak wcześniej skierowaliśmy się w prawo. Tam nareszcie zaczęły pojawiać się jakieś sensowniejsze oznaczenia, ale dobra mapa lub aplikacja przydaje się zdecydowanie! Kierując się oznaczeniami przy szlaku, dotarliśmy bardzo fajnego i dość znanego miejsca.

Marsaxlokk malta szlak
Luzzu- maltańskie łódki na wodach w porcie Marsaxlokk.
marsaxlokk malta szlak
Marsaxlokk widziane ze szlaku w okolicach elektrowni.

St. Peter’s Pool i inne piękne zatoczki na Malcie.

St. Peter’s Pool i jego okolica są bardzo przyjemne, wręcz zachęcają by nawet zatrzymać się na chwilę i schłodzić w przejrzystej wodzie. Po kilkunastu minutach marszu z St. Peter’s Pool w kierunku Marsaskala docieramy do cypla o nazwie Ras Il-Fniek, który wcinając się w Morze Śródziemne, oddziela od siebie dwie piękne, półkoliste zatoki, wypełnione wodą w bajecznie turkusowym odcieniu. Jedną z nich jest Il Hofra ż-Żghira, a kolejną Il-Hofra L-Kbira. Miejsce to jest naprawdę wyjątkowe i zupełnie wolne od turystów. Niezniszczone i niesamowicie spokojne.

plaże Malty St. Peter's Pool
St. Peter’s Pool.
Ras il-fniek marsaxlokk malta
Ras il-Fniek- skalny cypel oddzielający zatokę il-Hofra ż-Żghira od zatoki il-Hofra l-Kbira.
il-Hofra z-Zghira malta marsaxlokk
Il-Hofra ż-Żghira- piękna, pusta i spokojna zatoczka na Malcie

Zejście nad morze w zatokach nie jest jednak łatwe i polecamy je, jeśli macie więcej czasu, by zboczyć z trasy, lub po prostu planujecie zakończyć marsz w tej właśnie okolicy. Jeśli tak, trzeba udać się brzegiem w kierunku północnym i znaleźć zejście w miejscu zwanym Xrobb il Ghagin. To dość spory kawałek do przejścia, więc my sami postanawiamy sobie go odpuścić. Robimy to jednak z wielkim żalem i wracamy na zaplanowany szlak, by dotrzeć do Marsaskali w sensownym czasie…

il-Horfa z-zghira marsaxlokk malta
Spoglądając w dół z klifu zauważyliśmy jedynie wędkarza. Spędzić dzień w takim miejscu to coś wspaniałego.

Kłopotliwy odcinek szlaku Marsaxlokk – Marsaskala.

Niestety, około dwóch kilometrach dalej sielanka marszowa się skończyła… Na początku sprawa wydaje się całkiem oczywista: mapa z przewodnika podaje, że na wysokości rezerwatu Xrobb il Ghagin trzeba skręcić z drogi głównej w lewo i zejść wzgórzami Munxar do Marsaskali. Jednak w praktyce nie było tak łatwo. Oznaczenia szlaku kończą się dość niespodziewanie, a rozwidleń i dróg widzimy sporo- łącznie z takimi, których na naszej mapce brak. W tym miejscu spotykamy pierwszych turystów na szlaku- Francuzów- którzy są z takiej sytuacji, jak my. Pomimo, że dysponują mapą znacznie lepszą od naszej, kręcili się w okolicy rezerwatu dłuższy czas w poszukiwaniu właściwej ścieżki.

marsaskala malta szlak
Na tym etapie zorientowaliśmy się, że nasza mapka nas źle prowadzi. Szkoda się nawet pakować między te pola…
marsaskala marsaxlokk malta
W tym miejscu już totalnie się nam wszystko poplątało. Miało to być proste skrzyżowanie, dróg z tego miejsca wychodziło kilka.

Szlakowa partyzantka.

Od tego momentu tworzyliśmy czteroosobową ekipę podążająca do zatoki St. Thomas w okolicy Marsaskali. Przedarliśmy się przez pola uprawne a to, jak wiadome nie jest zbyt przyjemną sprawą. Ale czym byłoby XIX-wieczne braterstwo polsko-francuskie, duch Napoleona, książę Poniatowski w Elsterze, gdybyśmy teraz na oczach Francuzów odpuścili?? 😉

Docieramy do Marsaskali.

Droga z Xrobb il Ghagin do St. Thomas Bay faktycznie jest, tyle że bez turystycznego GPS’u bardzo trudno trafić na tę właściwą. Chodzi o odpowiednie nakierowanie się w okolicach rezerwatu. Dlatego przed wyruszeniem na ten piękny szlak NALEŻY się dobrze przygotować i mieć z sobą narzędzia pozwalające na szybką nawigację. Gdy będziecie kiedykolwiek w Marsaxlokk, znajdźcie trochę czasu na przejście tym szlakiem. To znacznie fajniejszy sposób na poznanie Malty, niż chodzenie pomiędzy kramami z cepeliadą wyprodukowaną w Chinach.

Mały update:

Przygoda ta miała miejsce w 2015r. wtedy nam się nawet nie śniło używanie smartfonów połączonych z transferem danych przez cały czas. Szliśmy niemal na pamięć i stąd też wzięły się nasz problemy. Wam na pewno uda się przejść ten szlak bez najmniejszych problemów. Szlak liczy sobie niecałe 10 km. Warto zaplanować dłuższy pobyt na St. Peter’s Pool, żeby tam się poopalać i popływać. Można pójść nieco dalej i zapomnieć o całym świecie w okolicy zatok oddzielonych cypelkiem Ras Il-Fniek. Ta część Malty idealnie się do tego nadaje. Cała wyspa wygląda zupełnie inaczej z perspektywy piechura, a dotarcie do obranego punktu, pomimo pewnego wysiłku przynosi niesamowitą satysfakcję!

marsaskala st thomas bay
Marsaskala i bardzo ładna zatoka St.Thomas Bay- koniec szlaku i zadowolenie, że pomimo wszystko się udało!
Plaże Malty St. Thomas Bay
St. Thomas Bay.
%d bloggers like this: