mgarr ix-xini diving nurkowanie
Malta i Gozo,  Nurkowanie

Nurkowanie na Gozo- przewodnik po najlepszych miejscach.

Gozo– mniejsza, siostrzana wyspa Malty oferuje mnogość zabytków, pozwala poznać miłych, otwartych ludzi i intryguje przyroda, którą można podziwiać z perspektywy ciekawych szlaków trekkingowych i spacerowych. Jednak miejsce to ma jeszcze jedno oblicze. Ukryte, ale niezwykle atrakcyjne i gotowe ukazać się każdemu, kto tylko podejmie mały wysiłek by je odkryć. Gozo jest bowiem jednym z najatrakcyjniejszych i niepowtarzalnych miejsc nurkowych w Europie.

Nurkowanie na Gozo.

Gozo jest świetnym miejscem na zrobienie pierwszego kursu nurkowego.Zdarza się wiele opinii twierdzących, że to teren trudny, a dla początkujących lepsza jest Malta.  Ale warto wiedzieć, że również wokół Gozo znajduje się kilka atrakcyjnych miejsc- choćby okolice Hondoq Ir-Rummien- dla osób chcących zacząć przygodę z nurkowaniem. W części baz pracują polskojęzyczni instruktorzy i dostępne są materiały szkoleniowe w języku polskim. Łatwo można znaleźć szereg baz nurkowych, oferujących kompleksowe przygotowanie: od intro, poprzez kursy nurkowe różnych organizacji (dominuje PADI, ale jest obecne też BSAC, SDI/TDI, IANTD i inne), a skończywszy na możliwości wykupienia pakietów na nurkowania z przewodnikiem zarówno z brzegu jak i z łodzi. Bazy posiadają także wypożyczalnie sprzętu dla nurków indywidualnych. Szczególnie warte polecenia jest wspominane w jednym z wpisów blogowych centrum Atlantis.


Mała uwaga: by samodzielnie, ale w pełni legalnie nurkować wokół wyspy, bez opieki centrum nurkowego, wymagane jest posiadanie uprawnień co najmniej na poziomie równoważnym AOWD.


Sprzęt nurkowy.

Jeśli chodzi o sprzęt, można bez problemu wypożyczyć wszystko na wyspie. Bazy są świetnie zaopatrzone, dysponują też sklepami, w których można liczyć na pomoc kompetentnej obsługi. Zazwyczaj w cenie nurkowań dostajemy butlę i balast. Resztę trzeba dopożyczyć lub zabrać ze sobą z Polski. Należy pamiętać o dobrych butach nurkowych. Przy nurkach z brzegu są absolutnie niezbędne. Specyfiką Gozo jest właśnie stosunkowo uciążliwe i kłopotliwe dotarcie do pewnych miejsc nurkowych. Bywa, że właśnie wejście i wyjście z wody jest tu najtrudniejszym etapem nurkowania. Suchy skafander jest na wyspie często spotykany, ale i piankowcy mają szansę na udane nurki. Temperatura wody w okresie maj-listopad jest zazwyczaj wyższa niż 19-20 stopni, do ok 26-27 we wrześniu, co gwarantuje komfortowe nurkowania.

Miejsca nurkowe na zachodzie Gozo: Dwejra.

Zapewne spora część czytelników wie, gdzie na Gozo jeszcze do niedawna znajdowało się słynne Azurre Window.  To właśnie rejon Dwejry, gdzie koncentruje się kilka bardzo ciekawych miejsc nurkowych i który przyciąga całe rzesze płetwonurków. Pierwszym i chyba najbardziej znanym jest Blue Hole. Nie jest wprawdzie tak imponujące, jak to znajdujące się w Belize, ale ma do zaoferowania szereg ciekawych wrażeń. Wejście do wody przy Blue Hole znajduje się w miejscu kompletnie osłoniętym od fal, przez co jest możliwe bezpieczne rozpoczęcie i zakończenie nurkowania nawet przy wzburzonym morzu. Natomiast ścieżka prowadząca do tego wejścia- zwłaszcza dla nurków z twinsetami, czy obciążonych dużym balastem, może być dość uciążliwa. Głębokość Blue Hole to ok. 15 metrów. Wyjście ze studni znajduje się pod łukiem skalnym na 8 metrach.

Blue hole
Blue hole

Płynąc od tego wyjścia w lewo natrafimy na pionowy komin o niewielkiej średnicy, ulokowany na 16 metrze. Komin ten umożliwia wypłynięcie do miejsca zwanego Coral Garden, do którego można dostać się też bezpośrednio z brzegu. Jest to zarazem bardzo ciekawy punkt na uprawianie snorkelingu. Mnogość życia jest tam ogromna. Oprócz dużych ryb jak np. groupery zobaczyć można także mureny, langusty, kraby, liczne ślimaki nagoskrzelne i oczywiście korale miękkie. W pobliżu znajduje się zaczynająca się na 22 metrze jaskinia o nazwie Coral Cave, w której oprócz koralowców żyje ciekawy gatunek krewetki. Fanom nocnych nurkowań na pewno spodoba się Octopus Garden: płaszczyzna podwodna, położona w pobliżu Crocodile Rock i jak sama nazwa wskazuje, można tam napotkać podczas nocnych nurkowań liczne ośmiornice, mątwy, langusty, ale także duże okazy muren.Podwodne GozoInnym, ciekawym miejscem są okolice Fungus Rock, gdzie znajduje się mała, podwodna jaskinia Rogers Cave, pełna delikatnych krewetek, ślimaków i innych morskich stworzeń. Kolejnym miejscem zdecydowanie wartym uwagi jest Inland Sea– zbiornik wodny z pozoru oddzielony od morza skałami. Po bliższej obserwacji już z brzegu można zauważyć tunel łączący Inland Sea z otwartym morzem. Nurkowanie tym tunelem jest atrakcją samą w sobie. Ma on na wejściu głębokość mniej więcej 3 metrów, a na wyjściu do morza głębokość zwiększa się znacznie- osiągając nawet 30 metrów. Płynąc należy trzymać się lewej strony, kontrolując pływalność. Wynurzenie- ze względu na potencjalny ruch łodzi wycieczkowych- mogłoby skończyć się fatalnie.

Nurkowanie u południowych wybrzeży Gozo.

Pierwsze w kolejności godne polecenia jest Xlendi ze swoją zatoką. Miasteczko to jest bardzo ładnie położone, znane z dobrych lokali gastronomicznych i można z niego wystartować na szlak pieszy  prowadzący np. do Dwejry. Sama zatoka słynie wśród nurków przede wszystkim z długiego, 55-metrowego tunelu z idealnie przejrzystą wodą. Nie brakuje podwodnego życia w zatoce Xlendi: w dzień pojawiają się ławice barrakud, dużych makreli, nocą natomiast podziwiać liczne ośmiornice, mątwy i krewetki. W zatoce należy zwracać szczególną uwagę na ruch łodzi. Bywają okresy- zwłaszcza w sezonie letnim- gdy jest on tam dość duży.
Kierując się z Xlendi w stronę portu w Mgarr napotkamy po drodze dwa miejsca idealne do nurkowania. Pierwsze to Ta Cenc– zatoczka z nieco utrudnionym dostępem, wymagającym przejścia przez prywatny teren. Warto jednak tam zanurkować z uwagi na ciekawe, zalegające aż do 40 metrów głębokości głazowiska, interesujące skalne ściany i małą, pełną krewetek jaskinię. Miejsce to jest bardzo popularne wśród nurkujących. Drugim miejscem jest zatoczka Mgarr Ix-Xini– jedno z najbardziej zapadających w pamięć miejsc nurkowych na Gozo. Dotarcie nad wodę ze sprzętem  jest nieco skomplikowane, za to wejście do wody jak na warunki wyspy jest bardzo łatwe. Podczas swoich nurkowań w zatoce Mgarr Ix-Xini spotkałem płaszczki, skorpeny, całą masę ryb kurkowatych, groupery, carnaxy i mureny. Nurkowania nocne w tym miejscu są niezapomniane, dzięki obecności mątw, ośmiornic i podobnego do hiszpańskiej tancerki ślimaka – zająca morskiego. Można tam również zaobserwować świecący plankton. Jednak najbardziej intrygującym stworzeniem jest konik morski. którego należy szukać na polach trawy morskiej po prawej stronie zatoki. Trzeba pamiętać że jest stworzeniem bardzo płochliwym i terytorialnym- zasługuje na delikatne traktowanie i nie można go stresować.
Zobaczyć go przyjeżdżają nurkowie z całej Europy.

Miejsca nurkowe u północnych wybrzeży Gozo.

Przy najdalej wysuniętym na północ cyplu Gozo znajduje się świetne nurkowisko: Reqqa Point. Jest to duży podwodny płaskowyż, a głębia osiąga tam od 20 do 30 metrów. Można tam spotkać ławice grouperów. W odpowiednich okresach, np. na początku września trafiają się nawet żółwie morskie. W pobliżu Reqqa Point znajdują się dwie interesujące, podwodne jaskinie. Pierwsza to długa na ok. 100 metrów Biilinghurst Cave– polecana bardziej doświadczonym nurkom, a druga to Cathedral Cave– dość imponująca swoim rozmiarem. Żyją w niej krewetki, ślimaki nagoskrzelne i kraby. U jej sklepienia znajduje się komora powietrzna, w której można się wynurzyć i oddychać normalnie- występuje tam wymiana powietrza przez szczeliny skalne. Dopłynąć do niej można również z innego świetnego miejsca nurkowego: Wied Il-Ghasri– wąskiej, malowniczej zatoczki, która między wysokimi skałami wygląda, jak kanał. Do Wied Il-Ghasri schodzi się licznymi, skalnymi schodkami po wąskim przejściu. W pełnym osprzętowaniu, z butlą i balastem bywa to dość męczące.
W pobliżu miasteczka Marsalforn znajduje się kolejne ciekawe miejsce. Jest to formacja skalna Double Arch, w postaci dwóch podwodnych łuków między 16 a 35 metrem głębokości. Miejsce odwiedzają ławice barrakud i grouperów. Niestety, jest ono wystawione na działanie częstych i silnych prądów i posiada niezbyt dogodne zejście/wyjście. W czasie, gdy tam nurkowałem nazywaliśmy to miejsce pralką– woda była bardzo niespokojna i mocno wirowała. Płetwy najlepiej zakładać już pod wodą.

Wraki u wybrzeży Gozo.

Najbardziej znanymi są: Cominoland, MV Karvela i prom Xlendi. Wszystkie trzy znajdują się stosunkowo niedaleko siebie w miejscu o nazwie Ix-Xatt l-Ahmar. Cominoland to wrak, który obecnie stanowi sztuczną rafę. Długość jego kadłuba to prawie 35 metrów, a szerokość to 8 metrów. Leży na 40 metrach w odległości ok. 70 metrów od brzegu. Do końca swej służby pływał jako przebudowany statek wycieczkowy. MV Karvela to jednostka nieco młodsza niż Cominoland, jest też nieco większa. Długość całkowita wraku wynosi 50 metrów, szerokość 8,5 metra. Statek został zbudowany w 1957 roku w niemieckiej stoczni Meyer Werft w Papenburg. Pływał jako prom pasażerski i zatopiony został w 2006 roku. Spoczywa na stępce na głębokości 42 metrów. W środku wraków czają się mureny, skorpeny i inni przedstawiciele morskiej fauny. Wraki są bezpieczne i przygotowane do turystyki nurkowej. Trzeci z wraków leżących na dnie przy Xatt l-Ahmar to Xlendi. Prom ten leży odwrócony do góry dnem również na głębokości mniej więcej 42 metrów. Jest najmniej ciekawym, ale wartym mimo wszystko odwiedzin.

( Zdjęcia w tym artykule na licencji CC dzięki uprzejmości Silke Baron)

%d bloggers like this: