Ojców Góra Koronna
Polska

Ojców: szlak zielony na Górę Okopy.

Ojców pozostaje jednym z ulubionych celów jurajskich wycieczek. Dziś chcemy Wam przybliżyć jedną z najciekawszych i chyba najpiękniejszą widokowo trasę w parku. Zdecydowanie warto wybrać się na szlaki w Ojcowie, a zwłaszcza na ten zielony. Zapraszamy!


Szlak zielony w Ojcowie.

mapa szlaki w ojcowie szlak zielony w ojcowie na mace

Szlak zielony, bo o nim mowa, zaczyna swój bieg przy węźle szlaków pod Zamkiem Ojcowskim. Liczy sobie niecałe 6 km długości, więc jest idealny na krótki wypad. Jeśli chodzi o szlak zielony już na krótkim odcinku zyskujemy sporo wysokości, ale nie jest to szlak trudny technicznie. Po drodze mamy szansę odwiedzić Jaskinię Ciemną, oraz kilka charakterystycznych punktów widokowych, dających gwarancję niezapomnianych zdjęć. Startujemy na niego przy parkingu pod zamkiem i kierujemy się na południe. Po drodze mijamy najpierw budynki starych willi „Pod Łokietkiem” i „Pod Kazimierzem”. W jednej z nich mieści się muzeum OPN z ciekawą, ale utrzymaną w starym stylu ekspozycją oraz własnym ośrodkiem edukacyjnym, znanym z badań nad florą i fauną doliny, zwłaszcza nad nietoperzami. Idąc dalej trzymajmy się drogi asfaltowej po lewej stronie. Miniemy wkrótce stawy hodowlane, będące częścią dawnego gospodarstwa rybackiego (obecnie w rękach prywatnych). Po lewej warto zobaczyć charakterystyczną skałkę – Igłę Deotymy, nazwaną tak na cześć pisarki J. Łuszczewskiej.

Ciekawostki przyrodnicze w Ojcowie przy szlaku zielonym:

ojców Igła Deotymy
Igła Deotymy

Tuż obok znajduje się stanowisko słynnej, endemicznej brzozy ojcowskiej (Betula pendula var. oycowiensis).

Brzoza Ojcowska ojców
Brzoza Ojcowska

Ciekawie prezentują się też Skały Kawalerskie i znacznie bardziej okazałe Skały Panieńskie.

ojców skały panieńskie
Skały Panieńskie z daleka..
ojców skały panieńskie w zbliżeniu
… i z bliska
Skały kawalerskie ojców
Skały Kawalerskie

Polecam zwłaszcza późnym popołudniem w słoneczne dni- niesamowicie wyglądają na tle niebieskiego nieba.

Jaskinia ciemna i stanowisko archeologiczne w Ojcowie:

Zbliżamy się powoli do kas Jaskini Ciemnej– tu kupimy bilety wstępu. Do samej jaskini jednak musimy się wspinać kilkadziesiąt metrów stromym podejściem. Jaskinia nie posiada bogatej szaty naciekowej w dostępnych partiach, jednak polecam próbę dogadania się z przewodnikami (to pracownicy parku), bądź dyrekcją OPN. Można wtedy wejść w dalsze partie, niedostępne normalnie dla zwiedzających. Można tam zobaczyć znacznie mniej zniszczone i ciekawsze geologicznie fragmenty, z pięknymi kotłami wirowymi w stropie, którymi niegdyś woda wydostawała się z wnętrza jaskini. Dojście tam wymaga jednak pokonania odcinków o niskich stropach, gdzie trzeba uważać na głowę. Przed grotą możemy zobaczyć stanowisko archeologiczne z pozostałościami obozowiska człowieka neandertalskiego, które uatrakcyjniono figurkami przedstawiającymi dawnych mieszkańców.

obozowisko neandertalskie ojców
Obozowisko neandertalskie
tablica archeologiczna ojców

obozowisko neandertalskie ojców
Mieszkańcy obozowiska

Ojców- Brama Krakowska i Rękawica:

Brama Krakowska ojcowski szlak zielony
Brama Krakowska widziana ze szlaku

Powyżej jaskini zaczyna się cały ciąg punktów widokowych, z których możemy zobaczyć Bramę Krakowską wraz z otoczeniem, oraz niezwykle fotogeniczną skałkę – Rękawicę. Jej nazwa, poza oczywistością wynikająca z wyglądu, wiąże się także z legendą o ręce Boga zasłaniającej wejście do jaskini, gdzie przed napadem tatarskim ukryli się mieszkańcy okolic. Zwieńczeniem ciągu jest szczyt Góry Koronnej, dalej już przestajemy się wspinać i będziemy podążać skrajem wierzchowiny. Ścieżka staje się też znacznie mniej ludna i spokojniejsza. Warto zatrzymać się na punkcie widokowym Skała Wapiennik, zwanym też Skałą Baranią. To właśnie tu możemy zobaczyć najpiękniejszy- niejako „z lotu ptaka”- widok na Dolinę Prądnika. Spoglądając z kolei na południe można w pogodne dni nawet zobaczyć Tatry. Na zachodzie mamy Górę Chełmową, a na północnym zachodzie Złotą Górę. To jedna z najcudowniejszych panoram w parku, dla niej warto się tu wybrać.

Rękawica na Górze Koronnej ojców
Rękawica na Górze Koronnej
Dolina prądnika ojców
Dolina Prądnika widziana z Wapiennika

Grodzisko Konrada Mazowieckiego w Ojcowie:

Góra Okopy i historyczne grodzisko konrada mazowieckiego ojców szlak zielony
Okolice Grodziska na Górze Okopy

Idziemy dalej w stronę Góry Okopy. Znajdziemy tam dwa ciekawe obiekty. Ze szlaku dostępny jest wał XIII-wiecznego grodziska Konrada Mazowieckiego. Wyróżnia się dość mocno w terenie i znajduje się w urokliwym otoczeniu. Warte odwiedzenia są też jaskinie Okopy. Ale uwaga: wymagana jest zgoda dyrektora OPN! Nie ma problemu z uzyskaniem jej indywidualnie, ale z szacunku dla ochranianego miejsca pytajmy o nią zawsze, najlepiej osobiście w budynku dyrekcji. Jaskinie Okopy są trzy: Okopy Górna – z ładnie odnawiającą się szatą naciekową, ale trudno dostępna (przydaje się sprzęt wspinaczkowy), malutka Okopy Średnia oraz obdarzona imponującym wejściem Okopy Wielka Dolna. Zwiedzając je uważajmy, by nie schodzić poniżej wejść, ten teren jest urwisty i niebezpieczny. Na Górze Okopy mieści się ładny, obszerny i posiadający wygodne dojście ze szlaku punkt widokowy na Dolinę Prądnika – polecam zdecydowanie! Za Górą Okopy zaczynamy schodzenie, polecamy to miejsce dla obserwacji przyrodniczych. Żyje tam cała masa ptaków, jest kilka stanowisk sów. W latach 90-tych było tam nawet stanowisko puchacza, obecnie już go nie ma. Żyją tam też liczne drobne ssaki, gdy będziemy cicho można zobaczyć kuny wchodzące prosto na szlak. Po zejściu przekraczamy Prądnik, mijamy kilka ładnych domków i wracamy w stronę Ojcowa płaskim dnem doliny. Tu możemy się zatrzymać i popatrzeć na piękne, odsłonięte ciepłolubne murawy kserotermiczne na zboczach Góry Koronnej. Ich ochrona stała się jednym z najważniejszych zadań OPN. Są też doskonale poznane dzięki pracy związanych z parkiem przyrodników.

góra koronna w ojcowie
Góra Koronna
Rękawica widziana z podnóża skały
Rękawica widziana z dołu, wraz z najbliższym otoczeniem

My mijamy Źródło Miłości – jedno z najbardziej znanych wywierzysk w parku i docieramy do Bramy Krakowskiej. Stamtąd powrót do centrum Ojcowa zajmie nam jedynie kilka minut.

Więcej wspomnień z pięknych, polskich szlaków:

Wspaniałych wrażeń na szlaku! 🙂

%d bloggers like this: