plaże Malty Ghajn Tuffieha
Malta i Gozo

Plaże Malty.

Jak zdążyliście już może zauważyć, preferujemy raczej wypoczynek aktywny, połączony w pewnym stopniu z błogim lenistwem. Ale bez przesady… Dlatego plaże Malty nie były naszym głównym celem, ale chętnie dzielimy się informacjami, które i tak udało się nam zebrać 🙂 .

Piaszczyste plaże Malty? Hmmm…

Szukając typowych plaż z piaskiem i infrastrukturą pod turystów warto wybrać się na północ wyspy. Pierwsza z plaż to Ghadira Bay w sąsiedztwie Mellieha. Jest to największa i najłatwiej dostępna plaża piaszczysta na Malcie. My tam nie plażowaliśmy, ale sądzimy, że osoby lubiące wypożyczyć leżaki, parasole dla ocienienia i cieszące się z możliwości zakupu napojów na plaży odnajdą się tam idealnie.  Woda jest tam spokojna i płytka od brzegu, więc można się wybrać również z dziećmi.  Jadąc trochę dalej na północ, w pobliżu Cirkewwa znajdziemy plażę Paradise Bay, miejsce przez wielu uważane za najpiękniejsze na Malcie…ale tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy w sezonie letnim!

Plaże kamieniste nie są złe.

plaże Malty St. Peter's ?Pool
…dlaczego nie są złe? Bo nie trzeba później przez parę dni wytrzepywać piasku z plecaków, ubrań i butów 😉 Na skale bywa dość komfortowo, co widać na zdjęciu.

Jeśli natomiast nie jesteście wymagający i zamiast piasku wystarczy Wam kawałek płaskiej skały polecamy miejsca takie, jak np. St. Peter’s pool na cyplu w okolicy Marsaxlokk, czy Ghar Lapsi, do której najbliżej jest z miejscowości Siggiewi.

plaże Malty St. Peter's Pool
St. Peter’s Pool.

Można tam liczyć na fajne otoczenie, w miarę spokój- przynajmniej poza weekendami- czy świetne warunki pływackie. Nie ma co liczyć natomiast na żadną infrastrukturę gastronomiczno-plażową. W zasadzie każda przybrzeżna miejscowość dysponuje jakąś „plażą”, czyli kawałkiem kamienistego wybrzeża, gdzie można się rozłożyć i popływać. Takie miejsca są nawet w Valetcie czy Sliemie, ale są małe i w pobliżu zabudowań i ulic. Fajnie spędzić czas można i na St. Thomas Bay w okolicy Marsaskala.

Plaże Malty St. Thomas Bay
St. Thomas Bay.

Nasz wybór? Ghajn Tuffieha!

My zdecydowaliśmy się na odwiedzenie tzw.”trzech zatok” na północno-zachodnim wybrzeżu Malty. Jedną z nich jest nasza ulubiona Ghajn Tuffieha, a pozostałe w najbliższej okolicy to Golden Bay i Gnejna Bay.

plaże Malty Ghajn Tuffieha
Ghajn Tuffieha- jedna z trzech zatok. Na drugim planie prześwitują wody zatoki Gnejna.

Każda dysponuje piaszczystą plażą ze złotym piaskiem i naturalnym otoczeniem. Największa i najbardziej nakierowaną na plażowiczów jest Golden Bay. Są tam wypożyczalnie sprzętu wodnego, gastronomia, a nad zatoką górują bryły luksusowych hoteli. Gnejna jest bardzo spokojna i ciekawa i ponoć mogą się tam opalać nudyści, ale nie jesteśmy w stanie potwierdzić tego na 100%. Dla siebie wybraliśmy Ghajn Tuffieha. Gdy zdecydujecie się pojechać tam autobusem, polecamy na powrocie spacer do pierwszego przystanku- pod Golden Bay. Już tam pojazdy w sezonie bywają pełne i mogą nie zatrzymać się na drugim przystanku, przy Ghajn Tuffieha.

plaże Malty Ghajn Tuffieha
Do plaży Ghajn Tuffieha schodzi się licznymi schodkami w dół.

Plaża jest dość spokojna, jak na warunki maltańskie. Jest jeden bar, ale nie hałaśliwy i trochę parasoli. Schodzi się niej po schodach. Późniejsze wyjście może być uciążliwe, stąd też chyba większa popularność Golden Bay. Dla siebie znaleźliśmy cichy zakątek na skałach na prawo od baru. Wiadome- skały w wodzie oznaczają zagęszczenie ryb i to był dobry pomysł, bo planowaliśmy snorkeling.

plaże Malty Ghajn Tuffieha
Planując snorkeling pierwsze, co powinno zwrócić naszą uwagę to jak najbardziej zróżnicowane dno. Warto szukać zatoczek i miejsc z licznymi skałami i łąkami trawy morskiej.

W okolicach skał dno morskie porastają łąki posidonii. W sezonie dość szybko zorientujecie się, że plaże na Malcie są po prostu zbyt małe i niekoniecznie są najmocniejszą strona tej wyspy. Ale bez obaw! Wyspa ta ma wiele innego do zaoferowania. 🙂

plaże Malty Ghajn Tuffieha
Im bliżej południa, tym na na plażach tłoczniej, ale na szczęście bez parawanów. Ghajn Tuffieha.
%d bloggers like this: