Flores azory
Portugalia - Azory

Wyprawa na Azory. Nasze porady i sugestie przed podróżą.

Porady przed wyprawą na Azory:

Sata Air Acores
Jeden z turbośmigłowców kursujących pomiędzy Wyspami Azorskimi

Kiedy jechać na Azory?

Azory zyskały reputację wysp wiecznej wiosny. Inni określają je także Hawajami Europy. Przekonaliśmy się, że jest w tych stwierdzeniach wiele prawdy. Pogoda bywa tam w pewnych okresach roku naprawdę dynamiczna. Podczas jednej z nocy pod namiotem na polu kempingowym w Sete Cidades dopadła nas burza tak silna, że naszemu sąsiadowi zniszczyło namiot. Z kolei podczas trekkingów szybko zorientowaliśmy się, że popełniliśmy błąd nie zabierając z sobą kremów z filtrem- potrafi przygrzać. Pomimo stosunkowo łagodnych zim, nie warto jechać między grudniem a lutym. Loteria pogodowa może sprawić, że trafimy albo na całkiem ładną pogodę z temperaturami powietrza ok 15°C, ale możemy też trafić na aktywność któregoś z bardzo głębokich niżów wędrujących z rejonu wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Potrafi wtedy bardzo mocno wiać, nawet ok. 170-200 km na godzinę. Mamy wtedy gwarantowane odwołania lotów i bardzo trudne warunki na samych wyspach. Polecam miesiące późno wiosenne i wrzesień. Od końca kwietnia do czerwca nie ma jeszcze sezonu, jest praktycznie pusto, ale wyspy nie są zatłoczone nawet latem. Temperatury powietrza to ok. 18-24 stopnie, deszcze oczywiście padają, ale nie są tak uciążliwe jak zimą.

Jak się dostać na Azory?

Od niedawna na Sao Miguel latają tanie linie lotnicze. Do wyboru mamy Ryanair z Londynu (póki co tylko w soboty, ceny także nie zachęcają), oraz tą samą linię z Porto i Lizbony. Niestety, od 2018 roku, druga latająca na Azory linia –  Easyjet wycofuje się z operacji i nie będzie oferować swoich kursów. Ceny bywają bardzo różne, w zależności od okresu w którym chcemy lecieć. Najtaniej bywa z Porto, warto sprawdzać, pojawia się sporo terminów w cenach ok. 30 euro w jedną stronę. Po wycofaniu Easyjet to może się zmienić. Ryanair lata też z Porto i Lizbony na Terceirę.  Irlandzka linia miewa ostatnio (koniec 2017 roku) spore problemy ze swoimi pilotami, stąd pewne ryzyko odwołań lotów. Na trasach portugalskich zdarzało się to często. Do dyspozycji mamy także loty liniami TAP Portugal, w promocjach potrafią kosztować ok. 100€ za lot w dwie strony, już z bagażem nadawanym. Jest też Azores Airlines – mój faworyta, lata z Lizbony, Porto, Ale też Londynu, Frankfurtu i innych dużych hubów europejskich. Ceny regularne nie zachęcają, ale są częste promocje, standard linii jest bardzo dobry, a jego spółka-córka SATA Air Acores zapewni nam połączenie z każdą wyspą archipelagu. Polecam skorzystanie z oferty inter-island connecting ( szczegóły tutaj: http://encaminhamentos.sata.pt/en ), co może znacznie obniżyć koszty dotarcia do odległych wysp. Oferta jest też dostępna dla pasażerów Ryana i Easy przylatujących do Ponta Delgada.

Azory – przewodniki i mapy.

Nie będę oryginalny, ale najlepszym przewodnikiem z jakim przyszło mi się spotkać przed podróżą i w czasie niej był „Azores” autorstwa Davida Sayersa z wydawnictwa Bradt. Polecam zdecydowanie. Jeśli chodzi o mapy, to oczywiście „Azoren” wydawnictwa Reisen w skali 1:70000, choć na Flores znaleźliśmy w niej jeden błąd, wynikający z braku aktualizacji. Zdecydowanie polecam dobry turystyczny GPS, istnieje cały szereg darmowych map Azorów, zarówno na bazie OSM jak i topograficznych.

Komunikacja i transport na Wyspach Azorskich.

Cóż, ten publiczny nie jest najlepszy, mimo że da się nim dojechać w większość ciekawych miejsc na wyspie. W każdej informacji turystycznej na Sao Miguel dostaniecie mapkę z terminami odjazdów i trasami. Jeśli chodzi o inne wyspy, to znośnie jest na Pico i Faial. Terceira też daje radę, natomiast cała reszta jest mniejszym (Sao Jorge) lub większym (Flores) dramatem. Corvo jest tak małe, że autobusów nie ma tam wcale. Na każdej wyspie są taksówki. Ceny różne, dużo zależy od zdolności negocjacyjnych, najdrożej jest na Sao Miguel. Wiele osób korzysta z wypożyczalni samochodów, my nie mamy żadnych doświadczeń z tym związanych, ale ludzie chwalą niezależność i możliwości jakie daje wynajem. Ceny zależą od klasy samochodu, ale poniżej 30 euro za dzień trudno znaleźć sensowną ofertę. Na wyspach świetnie działa autostop. Na Flores jest podstawowym sposobem przemieszczania się dla wielu miejscowych i w zasadzie każde auto się zatrzyma i pomoże.

Bezpieczeństwo i zdrowie.

Brak tam zdecydowanych zagrożeń zdrowotnych, na wyspach jest także bezpiecznie. Ludzie są sympatyczni. Należy uważać jedynie w dzielnicach socjalnych niektórych większych miast. Tam problemem są narkotyki i drobne kradzieże.

Noclegi na Azorach.

namiot rozbity w deszczowej pogodzie na polu namiotowym w Sete Cidades na Azorach- wpis azory porady
Pole kempingowe w Sete Cidades na wyspie Sao Miguel. Jak widać pogoda czasem bywa ponura. Na szczęście nasz namiot oparł się nocnej nawałnicy…

Wyspy oferują możliwości noclegu w szerokich standardach, od hoteli, poprzez kwatery prywatne, mieszkania Airbnb, po kempingi i pola namiotowe. Nie ma zbyt wielu schronisk i hosteli, w zasadzie tylko na Sao Miguel spotkamy tego typu obiekty. Ceny noclegów wynoszą od 30€ wzwyż za noc w hotelu, w zależności od standardu. Podobnie jest w kwaterach prywatnych, a te polecam zdecydowanie, ze względu na atmosferę w nich panującą. Adresy otrzymamy w informacji turystycznej, a czasami warto pytać w samych miasteczkach. Jeśli chodzi o biwakowanie, to biwaki na dziko oficjalnie są zabronione! Nie wolno rozbijać się też bez zgody właścicieli na terenach prywatnych, ale taką zgodę łatwo uzyskać. Jest spora sieć darmowych, lub bardzo tanich pól namiotowych z podstawową infrastrukturą. Za najlepsze uchodzi pole w Furnas i możemy potwierdzić, że standard jest tam wysoki- prysznice z ciepłą wodą, miejsca do przygotowania posiłków, możliwość podłączenia do sieci elektrycznej, możliwość zakupu opału do grilla.

pole biwakowe w Furnas na Sao Miguel Azory
pole biwakowe w Furnas na Sao Miguel

Cena za nocleg to ok 6-8€ od namiotu. Na wyspie Flores rozbiliśmy się na polu kempingowym w Faja Grande. W kwietniu mogliśmy skorzystać z niego bezpłatnie. Są tam prysznice z zimną wodą, grille i wygodne ławki z widokiem na Ocean Atlantycki. O tej porze roku byliśmy na nim praktycznie sami. Awaryjnie można rozbić się w licznych miejscach biwakowych spotykanych przy szlakach, ale infrastruktura tam jest uboga. My pomysł zabrania namiotu na Azory uważamy z perspektywy czasu za bardzo udany. Pozwoliło nam to znacznie obniżyć koszty podróży, a mając z sobą ciepły śpiwór i wygodną matę można się smacznie wyspać. Nigdy nie czuliśmy się w żadnym miejscu niebezpiecznie.


Sporym ułatwieniem w planowaniu podróży mogą okazać się dla Ciebie nasze pozostałe wpisy z cyklu o Azorach. Odwiedziliśmy dotychczas dwie wyspy: największą (Sao Miguel) i jedną z najdalej wysuniętych na zachód (Flores) 🙂

WPISY Z SAO MIGUEL:

⇒ wpis o Furnas:  https://albumzpodrozy.pl/miasteczko-w-ktorym-pieklo-spotyka-sie-z-niebem/

⇒ wpis o Lagoa das Furnas, plantacji Cha Gorreana i miasteczku Sete Cidades: https://albumzpodrozy.pl/furnas-gorreana-i-sete-cidades-na-sao-miguel/

WPISY Z FLORES:

⇒ fantastyczny trekking z Santa Cruz do Faja Grande: https://albumzpodrozy.pl/trekking-wszerz-azorskiej-wyspy-flores/

⇒ wizytówka Flores, czyli ściana wodospadów: https://albumzpodrozy.pl/poco-da-alagoinha-na-flores/

⇒ piękne formacje geologiczne: https://albumzpodrozy.pl/rocha-dos-bordoes-jeziora-funda-i-rasa-na-flores/

DLA SMAKOSZY:

⇒ coś na temat jedzenia: https://albumzpodrozy.pl/azorska-kuchnia-krotki-przewodnik/

⇒ i parę informacji o słynnym winie Porto: https://albumzpodrozy.pl/porto-kieliszku-krotki-wstep-win-porto/


Przykładowe ceny z 2016r.:

 • Pokój z Airbnb w Ponta Delgada – 28€ za noc.
 • Kemping w Furnas – 6€ za noc
 • Autobus Ponta Delgada – Furnas – 4€
 • Autobus Ponta Delgada – Sete Citades – 2,80€
 • Cozido, ogromna porcja dla dwojga w Furnas – 16€
 • Typowa zupa dnia w restauracji – ok. 2€
 • Bogaty posiłek z ryb i owoców morza – 10 €
 • Wino czerwone „Basalto” z Pico, z dobrego rocznika – 12€ za butelkę
 • Vinho Verde – 5€ za butelkę „Gazela” w sklepie, podwójna cena w restauracji
 • Sery z Sao Jorge i Terceiry – 10 – 30€ za kilogram, w zależności od gatunku.
 • Likier z ananasa – 18€
 • Woda – ok 1€
 • Napój Kima – ok 1,5€
 • Paczka pół kg herbaty w Gorreana – 5-10€ w zależności od rodzaju.
%d bloggers like this: