przewodniki podróżnicze ułatwiające podróż pełna wrażeń i inspiracji na blogu album z podróży pl
Jaki przewodnik podróżniczy wybrac?

Przewodniki podróżnicze-nasz ranking.

* artykuł ten nie jest w najmniejszym stopniu tekstem sponsorowanym przez żadne z wymienionych poniżej wydawnictw.

Wyjeżdżając do nowego  miejsca- gdzie być może będziemy tylko raz-  zawsze staramy się wchłonąć jak najwięcej praktycznej (i nie tylko) wiedzy. Głupio byłoby przegapić jakiś istotny szczegół lub atrakcję z czystej niewiedzy. Większość przygotowuje się do wyprawy zbierając informacje z internetu, prasy oraz książek. Spora część rozgląda się za dobrym przewodnikiem. Tu właśnie rodzi się jeden z pierwszych dylematów dotyczących wyjazdu. Przewodniki podróżnicze, czy tylko wiedza z internetu? Jeśli przewodniki, to jakie? Papierowe, czy w wersji elektronicznej? Które wydawnictwa są rzetelnie przygotowane? Mamy nadzieję, że podczas lektury tego artykułu znajdziecie przydatne odpowiedzi.


przewodniki podróżnicze i ich kolorowe grzbiety
który najlepszy?

My podróżujemy głównie budżetowo, schematem raczej backpakerskim. To styl podróżowania wydaje się być dość istotnym czynnikiem determinującym wybór przewodnika. O ile jadąc na kilka godzin do jednego obiektu damy radę tylko z wiadomościami ze strony internetowej czy artykułu z gazety, to nie wyobrażamy sobie dłuższej wyprawy bez solidnego przewodnika. Sposób naszych podróży determinuje, na co się zdecydujemy. Mała objętość i waga załadowanego na smartfon czy tablet PDF’a bywa kusząca, ale co robić gdy preferujemy pieszą wędrówkę połączoną ze spaniem w namiocie i często na dziko? Przecież wtedy jest bardzo prawdopodobne rozładowanie baterii w elektronice i zostajemy bez przewodnika. Jest jeszcze kwestia zwyczajnie gustu. Przewodnik w formie książkowej po prostu się nam podoba 😉 Pozostaje więc tylko wybór właściwego, mającego dostarczyć maksimum interesujących nas informacji w przystępnej i aktualnej formie.

Przewodniki podróżnicze- nasz subiektywny ranking:

Oferta przewodników na rynku jest dziś ogromna. Z pozoru wybór może wydawać się trudny. Po pierwsze- odrzucamy wszelkie przewodniki mające przyciągać wzrok atrakcyjną szatą graficzną, a poza tym nie oferujące w zasadzie niczego. Czy to oznacza, że dobry przewodnik ma być jednocześnie przaśny i siermiężny? Nie. Chodzi jednak o to, by niósł ze sobą informacje. Setki zdjęć i zdawkowe opisy w niczym nie pomogą. Nie polecamy różnych przewodników z Gazety Wyborczej, różnych kolorowych książeczek zalegającym na półkach księgarń tylko po to, by zapełnić kiesę swoich wydawców. Potrzebne są nam konkrety. Więc zaczynamy:

1) Przewodniki podróżnicze anglojęzyczne:

Wszystkie opisane w tej sekcji przewodniki mają jedną wspólną cechę: są pisane w języku angielskim. Pojawiły się wprawdzie polskie edycje: za Lonely Planet odpowiadał Pascal i nie były, delikatnie mówiąc, najlepsze. Za tłumaczenia przewodników Bradt i Rough Guides odpowiadało PWN. Z nieznanych nam powodów po wydaniu kilku tomów (Bradt: Etiopia, Czarnogóra; Rough Guides: Chiny, Portugalia i Kenia) zaprzestano tłumaczeń, edycji i wydawania tych serii. Może zbyt mały rynek, by zarobić? Póki co, szukając konkretnego przewodnika jesteśmy „skazani” na wersje anglojęzyczne. Jednak ich dostępność, zwłaszcza w sklepach internetowych jest spora. Są aktualizowane, a do posługiwania się nimi nie potrzeba super zdolności językowych. Wystarczy podstawowa umiejętność. Naszym faworytem jest:

Przewodniki wyd. BRADT:

➺  www.bradtguides.com

przykładowa strona z przewodnika wydawnictwa Bradt w tekście o polecanych przewodnikach w artykule na blogu album z podróży pl
przykładowa strona z przewodnika Bradt’a opisującego Transylwanię w Rumunii

Propozycja bliska ideału- w naszej opinii. Używamy ich wszędzie tam, gdzie są tylko dostępne. Ilość słabych egzemplarzy można policzyć na palcach jednej ręki. Bradt trzyma się zasady opisywania w jednym przewodniku jednego kraju, lub jednego regionu w danym państwie. Nie posiada w ofercie przewodników multiregionalnych- no może poza serią „Wildlife”- która obejmuje szerszy zakres geograficzny. Kontynentem w opisaniu którego Bradt święci triumfy jest Afryka. Nie brak również doskonałych przewodników po Europie, a ostatnio także Ameryce Południowej. Mają świetne przewodniki po rejonach polarnych. Zawartość poszczególnych książek jest bardzo merytoryczna i dokładna. Nie brak aktualnych informacji praktycznych, często zawartych tylko w ich przewodnikach. Zazwyczaj są doskonale opisywane zabytki, nie brak konkretnych mapek. Wydają też swoją serię przewodników po Wielkiej Brytanii. Pozostają naszym pierwszym wyborem i są warte najwyższej rekomendacji.

Przewodniki wyd. FOOTPRINT:

 www.footprinttravelguides.com

Kolejna, godna rekomendacji propozycja. Przewodniki tego wydawnictwa są kwintesencją doskonałego, merytorycznego tekstu. Nie brak w nich wartościowych dla podróżujących z plecakiem informacji, są też często aktualizowane. Koronnym rejonem dla nich jest Ameryka Południowa i Środkowa. Znacznie szerzej niż Bradt prezentują Azję- mają także wydania dotyczące regionów, nie tylko poszczególnych państw. Nie zawierają setek zdjęć, nikomu nie potrzebnego wodolejstwa itp. Treść i konkret to ich siła. Wybór jest też bardzo szeroki. Trudno znaleźć region, który by nie był w nich reprezentowany.

Przewodniki wyd. ROUGH GUIDES:

➺ www.roughguides.com

Po Bradt i Footprint w naszym, prywatnym rankingu zajmują trzecie miejsce. Doskonałe podczas zwiedzania Europy i Azji. Ich mocne strony to szczegółowość i mapy. Pewnym problemem bywają czasem nieaktualizowane informacje i ukierunkowanie nie zawsze na turystów budżetowych.

Przewodniki wyd. CICERONE:

➺ www.cicerone.co.uk

Bardzo ciekawa propozycja, jeśli chodzi o tzw. przewodniki specjalistyczne. Nasze ulubione przewodniki trekkingowe, górskie czy rowerowe to propozycje właśnie tego wydawnictwa.  Baza opisywanych regionów cały czas się powiększa. Są precyzyjne, a jakość podawanych informacji bardzo przydaje się w praktyce. W Polsce są jeszcze mało znane, ale zdecydowanie warte uwagi. Nie są typowymi przewodnikami, są raczej skierowane dla osób uprawiających szeroko pojętą aktywność outdoor’ową. Trasy omawiają do bólu precyzyjnie.

Przewodniki wyd. LONELY PLANET:

➺ www.lonelyplanet.com

Propozycje anglojęzyczne kończymy na Lonely Planet. Przewodniki tego wydawnictwa nazywane są biblią backpakersów. Dziś niestety jest to już trochę stwierdzenie na wyrost. Oczywiście Samotna Planeta nadal ma do zaoferowania przewodniki obejmujące praktycznie cały świat i zawierające wskazówki odnośnie miejsc, które każdy szanujący się podróżnik musi odwiedzić. Jednak spora część z nich z każdym nowym wydaniem traci nieco poziom. Pomijamy fakt, że niektórzy właściciele hoteli czy zakładów gastronomicznych uważają, że po rekomendacji w LP można podnosić ceny za usługi w nieskończoności. Jakość wspomnianych  usług, jak się domyślacie spada, więc lepiej szukać np. noclegów, czy punktów gastronomicznych w pobliżu wymienianych w LP miejsc. Bywa taniej, milej i korzystniej. Problemem nowych wydań wielu przewodników jest fakt coraz większego oddalania się od ludzi podróżujących budżetowo i skierowanie treści w stronę osób o nieco innym stylu podróżowania i większej zasobności portfela. Niesie to za sobą zubożenie treści w zakresie tanich noclegów, gastronomii. Coraz słabiej przedstawiają się też rozdziały poświęcone komunikacji, czy aktualne ceny wstępu do atrakcji. Czasami odnosimy wrażenie, że autorzy niekoniecznie byli w opisywanych miejscach oraz niezbyt często aktualizują dane o nich. Przykładem jest wydanie na temat Indonezji, którego używaliśmy w 2010 roku i było znacznie lepsze od tego z 2014! Czasami poszczególne rozdziały mocno różnią się jakością: Indonezja – Sumatra bardzo dobra, Sulawesi natomiast bardzo słabe… Istnieją też całe tomy, które delikatnie mówiąc też nie są najlepsze np. Turcja. Ogólnie LP trzyma jeszcze niezły poziom jeśli chodzi o Azję. Gorzej jest w przypadku Europy. Afryka jest słaba, a Ameryka Południowa to raczej już całkowita porażka. Nie polecamy.

dobry przewodnik podróżniczy w formie książkowej może być świetnym kompanem podczas wyprawy- uczy, inspiruje i kieruje naszą uwagę na istotne rzeczy
dobry przewodnik podróżniczy w formie książkowej może być świetnym kompanem podczas wyprawy- uczy, inspiruje i kieruje naszą uwagę na istotne rzeczy

2) Przewodniki podróżnicze polskojęzyczne:

Przewodniki wyd. BEZDROŻA:

➺ www.bezdroza.pl

Spory wybór, ale także spory rozrzut jakościowy przewodników. W sztandarowej serii „Przewodniki Bezdroży” jest dużo pozycji dotyczących naszych ulubionych regionów Europy Południowej i Wschodniej. Wysoko oceniamy przewodnik po Turcji, Rumunii, czy Węgrzech. Pierwsze wydanie „Kolei Transsyberyjskiej” to prawdziwy majstersztyk. Ostatnio jednak trafiają się też słabsze tomy. Tym niemniej, na polskim rynku te przewodniki to klasa sama w sobie. Zawierają dużo aktualnych i często konkretnych informacji. Spokojnie możemy je polecić.

Przewodniki wyd. REWASZ:

➺ http://rewasz.pl

Wydawnictwo zadebiutowało przewodnikami górskimi, w tym niezapomnianym wydaniem „Polski Egzotycznej” autorstwa Rąkowskiego. Wydają świetne przewodniki po Polsce, po naszych historycznych Kresach, ostatnio także po niektórych rejonach Europy i Świata (Albania, Czarnogóra, Armenia). Są pozbawione obszernej części praktycznej, ale jeśli chodzi o wybór i opisy atrakcji osiągają mistrzostwo na rynku wydawniczym. Działają świetnie na wyobraźnię i zachęcają do głębszego poznania natury i kultury odwiedzanego miejsca.

Przewodniki podróżnicze- inne propozycje:

Poza tymi dwoma istnieją jeszcze inne, polskie wydawnictwa oraz tłumaczenia przewodników podróżniczych. Nie wypowiemy się na temat mało znanych pozycji niszowych, zwłaszcza górskich. Opinie o nich są generalnie pozytywne. Z typowo górskich polecamy klasyki autorstwa Józefa Nyki. Z wydawnictw popularnych króluje oczywiście Pascal, ale jakością nie powala i nie jesteśmy go w stanie zarekomendować. Występują też czasem kopie zachodnich luksusów w typie Michelin’a, Baedeker’a itp. Coś w sam raz, by nacieszyć oko bardziej snobistycznym rodzajem podróżowania. Jednak wiedzy i pewności backpackersom raczej nie przyniosą. Kilka słów należy się też nieco mylącej serii o nazwie „Przewodniki Globtrotera”. Na forach poświęconych podróżom wzbudza ona skrajne emocje. Sprawdziliśmy i delikatnie mówiąc nie jest to nic godnego polecenia. Teksty są chaotyczne, zawierają wiele błędów, a i część merytoryczna leży. Gruzja z tej serii jest modelowym przykładem. Nie polecamy!

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ułatwi Wam kwestię wyboru idealnie dopasowanego pod Wasze potrzeby przewodnika podróżniczego. Nie zapomnijcie poszperać w bazie naszych tekstów– tam również zawarliśmy wiele inspiracji i ciekawych informacji, które być może pomogą Wam zaplanować niezapomnianą i inspirującą wyprawę.

 Beata i Marcin.

%d bloggers like this: