mgarr ix-xini snorkeling
Malta i Gozo,  Nurkowanie

Snorkeling w Mgarr ix-Xini i nurkowanie z Atlantis Diving Centre.

Najlepszy snorkeling tylko w Mgarr ix-Xini.

By dotrzeć do zatoki Mgar Ix-Xini pieszo, potrzeba troszeczkę kombinacji… Jeśli jednak tego nie lubicie, najwygodniejszy będzie samochód z wypożyczalni i niezależność, jaką on oferuje. My natomiast bardzo lubimy zwiedzać na własnych nogach, dlatego do Mgarr Ix-Xini zdecydowaliśmy się po prostu dojść z miasteczka Sannat. Dotarliśmy do niego autobusem. Było totalnie senne, spokojne i ciche. Pomimo to, dość szybko natrafiliśmy na mieszkańca, który chętnie wskazał nam właściwy kierunek prowadzący do zatoki. Po wyjściu ze strefy zabudowanej, szlak ciągnął się wśród pól, na których bardzo dawno temu, mieszkańcy Gozo zakładali miejsca kultu.

mgarr ix-xini
W drodze z Sannat do zatoki Mgarr ix-Xini. Była to świetna okazja do przespacerowania sie po spokojnej okolicy na Gozo.

Potwierdziły to liczne wykopaliska datowane na okres neolityczny. Po mniej więcej godzinie marszu dotarliśmy do małej zatoczki Ta Cenc, która nazywa się identycznie, jak otaczające ją klify. Po lewej stronie mieszczącej się tam restauracji odszukaliśmy wąską ścieżkę i zeszliśmy nią w dół, do głęboko wciętej w ląd, spokojnej zatoki Mgarr Ix-Xini.


Słowo mgarr (czyt. mdżar) oznacza port i rzeczywiście- w czasach średniowiecznych, ale też później, w okresie rządów Joannitów, Mgarr ix-Xini była traktowana jako naturalny port i przystań dla galer.


Zastaliśmy idealne warunki do snorkelingu. Nie było bardzo tłoczno i szybko udało nam się znaleźć kawałek wolnego miejsca na kamienistej plaży, z którego do morza mieliśmy dwa kroki. Woda była wtedy jeszcze nieco chłodna- ok 17 stopni- więc mało odporni mogą zabrać z sobą lekkie pianki do pływania.

mgarr ix-xini snorkelingZatoka Mgarr Ix-Xini to jedno z najbardziej nasyconych podwodnym życiem miejsc u wybrzeży Gozo. Widzieliśmy tam sporo carnaxów, chromisów, trafiały się też ryby z rodzaju Diplodus. Widzieliśmy liczne ryby babkowate i całkiem sporo małych skorpen- głównie czerwonych. Trafiła się nam nawet młoda murena, wyskakująca dosłownie na moment ze szczeliny skalnej. Na dnie widać było kilka dobrze kamuflujących się płaszczek, wiele strzykw i jeżowców.

mgarr ix-xini snorkeling

mgarr ix-xini snorkeling nurkowanieNa skałach falowały delikatne ukwiały. Najlepsze obserwacje trafiły się wcale nie w głębi zatoki, lecz stosunkowo blisko brzegu i wzdłuż ścian skalnych. Stworzenia morskie lubią się skupiać w miejscach, w których mogą się szybko ukryć w razie zagrożenia. Spędziliśmy w tej zatoce kilka godzin, które minęły bardzo szybko. Na powrocie skierowaliśmy nasze kroki tym razem do miejscowości Xewkija.Tam złapaliśmy autobus i powróciliśmy do Marsalforn. To był bardzo udany dzień!

Nurkowanie z Atlantis Diving Center.

Przed wyjazdem na Gozo zakupiłem pakiet nurkowy i nareszcie nadszedł czas, żeby go zrealizować. Baz nurkowych na tej wyspie jest sporo- nic dziwnego! Rejon ten uchodzi za jeden z najlepszych w Europie. Po prześledzeniu rekomendacji zdecydowałem się na ofertę od  Atlantis Diving Centre z siedzibą w Marsalforn https://www.atlantisgozo.com/ Właścicielami są Stephanie i Brian Azzopardi, a ich ekipa instruktorska jest profesjonalna i wielojęzyczna- w 2015 roku nurkowałem z instruktorem z Polski. Generalnie Atlantis jest niesamowicie przyjaźnie skierowany do polskich płetwonurków. Oferta bazy zadowoli nawet wymagające osoby i to pod wieloma względami. W ofercie mają nawet miejsca noclegowe, a także przechowywanie sprzętu.

Podwodne atrakcje.

Naszym pierwszym celem były jaskinie Catedral i Billinghurst– obie na północy wyspy w okolicy Reqqa Point. Pierwszą z nich osiągnęliśmy przepływając z fiordu Wied Il-Ghasri.

Wied il-Ghasri gozo
Wied il-Ghasri

Sprawia ona imponujące wrażenie, można się też w niej wynurzyć i normalnie zaczerpnąć powietrza w komorze powietrznej. Na ścianach  Cathedral Cave żyją liczne krewetki, ślimaki nagoskrzelne i przeróżne skorupiaki. Miejsce to robi spore wrażenie-  wokół jest mnóstwo ogromnych głazów otoczonych wysokimi ściankami skalnymi.

billinghurst gozo diving
Nurkując w jaskiniach nie obejdzie się bez latarki.

Druga z jaskiń- Billinghurst- leży kilkaset metrów dalej w kierunku Marsalforn.  Ma długość ok. 100 m i jest przeznaczona dla nurków z większym doświadczeniem. Jest znacznie ciaśniejsza od poprzedniej, a pod stropem, w komorze powietrznej resztka powietrza jest zepsuta i nie nadaje się do oddychania. Na dnie tej jaskini poprowadzona jest poręczówka, pomocna dla kursantów Billinghurst nie jest tak monumentalna jak Cathedral, ale na pewno warto ją zobaczyć. Nurkowie z klaustrofobią mogą nie czuć się tam zbyt komfortowo. Dobrze mieć jakieś doświadczenia w nurkowaniu w takich miejscach. Nasze kolejne nurkowania odbyły się w zatoczce Ta Cenc i Mgarr Ix-Xini, do której zawitałem z prawdziwą radością po udanym snorkelingu.

mgarr ix-xini ta cencObydwie zatoki dzieli niewielki dystans, z pierwsza z nich oferuje nurkom niesamowite kaniony podwodne, jaskinię z krewetkami. W miejscu tym nurkuje się na głębokość do ok. 40 m, dlatego dobrze mieć specjalizację deep i zwracać uwagę na limity. W wodach Mgarr ix-Xini nurkowałem zarówno za dnia, jak i w nocy.

mgarr ix-xini diving nurkowanieTak samo, jak podczas snorkelingu miałem okazję zobaczyć wiele morskich zwierząt, a nocą nawet i świecący plankton. Zdecydowanie polecam taką formę aktywności podczas wyprawy na Gozo. Jeśli planujesz w ten sposób spędzić czas i poszukujesz więcej informacji, kliknij w mój przewodnik po miejscach nurkowych wokół Gozo.

%d bloggers like this: